Trwa ładowanie...

Wielki sukces warszawskich matematyków. "Ich dowód jest oszałamiająco piękny"

Naukowcy z UW znaleźli dowód na hipotezę sprzed 25 lat!

Wielki sukces warszawskich matematyków. "Ich dowód jest oszałamiająco piękny"
d2u98qr
d2u98qr

Matematycy od 25 lat próbowali znaleźć dowód na hipotezę Bernoulliego, sformułowaną przez francuskiego matematyka Michela Talagranda. Udało się to wreszcie dwóm naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich praca ukazała się w prestiżowym czasopiśmie matematycznym. - poinformował PAP Nauka w Polsce .

Uczeni z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW dr hab. Witold Bednorz i prof. Rafał Latała znaleźli dowód hipotezy, której rozwiązania matematycy próżno szukali od ponad 20 lat. Ich praca pt. "On the boundedness of Bernoulli processes" ukazała się w czasopiśmie "Annals of Mathemathics". Za znalezienie dowodu autorom przysługiwała nagroda w wysokości 5 tys. dolarów ufundowaną przez twórcę hipotezy, Michela Talagranda. Francuski matematyk na swojej stronie skomentował: "Ich dowód jest po prostu oszałamiająco piękny" ("Their proof is simply stunningly beautiful").

Hipoteza Bernoulliego była jednym z pięciu problemów, za których rozwiązanie Talagrand zaoferował nagrodę finansową. Rozwikłany już przez polskich matematyków problem był przez Francuza najwyżej wyceniony - za rozwiązanie pozostałych czterech Francuz przeznaczył po 1 tys. dolarów. Problemy te cały czas nie zostały rozwikłane.

Witold Bednorz i Rafał Latała - jak czytamy na stronie MIM UW, udowodnili tzw. hipotezę Bernoulliego, która mówi że "istnieją zasadniczo tylko dwa sposoby szacowania supremum procesu Bernoulliego (z grubsza biorąc, można o takich procesach myśleć jako o kolejnych sumach częściowych szeregów, do których wyrazów dostawiane są losowe znaki, niezależnie, ale z tym samym, ustalonym rozkładem) - jeden sposób polega na ograniczeniu jednostajnym i brutalnym dostawieniu modułów, drugi zaś na szacowaniu przez supremum dominującego procesu gaussowskiego". Tak opisuje rozwiązany przez warszawskich matematyków problem prodziekan UW. Wierzymy mu na słowo.

d2u98qr

*Matematykom serdecznie gratulujemy! Przeczytajcie też: Studiuj Warszawę i Wisłę! Trwa nabór na podyplomowe studia varsavianistyczne przy UW *

d2u98qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u98qr