Trwa ładowanie...

Władze miasta dokarmią i wysterylizują bezdomne koty. Jest ich prawie 30 tysięcy

Przewidziany jest zakup ponad 341 ton karmy.

Władze miasta dokarmią i wysterylizują bezdomne koty. Jest ich prawie 30 tysięcy
d5cy893
d5cy893

Władze stolicy podpisały umowę na zakup ponad 340 ton karmy, którą przez najbliższe 16 miesięcy będą dokarmiane wolno żyjące koty. Miasto sfinansuje też sterylizację oraz czipowanie psów i kotów.

Stołeczny ratusz poinformował w czwartek, że podpisał z jedną z prywatnych hurtowni umowę na sprzedaż, dostarczenie i dystrybucję karmy dla kotów wolno żyjących w Warszawie. Zamówienie będzie realizowane od maja br. do sierpnia 2018 r. Całkowity koszt realizacji umowy wyniesie blisko 2,55 mln zł. W okresie obowiązywania umowy przewidziany jest zakup ponad 341 ton karmy, w tym ponad 87,4 ton pokarmu suchego oraz ponad 253,8 ton mokrego. Oznacza to, że na jednego kota będą przypadać prawie 3 kg karmy suchej i ponad 8,5 kg mokrej.

Bezpłatne zabiegi

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 29 tys. kotów wolno żyjących. Ratusz podkreśla, że nie są to zwierzęta bezdomne, w związku z tym nie wolno ich wyłapywać ani wywozić. Takie koty żyją po prostu w otoczeniu człowieka, zajmuje się nimi ok. 2,4 tys. społecznych opiekunów.

Poza dokarmianiem zwierzaków, miasto ponownie finansuje sterylizację psów i kotów. Po blisko roku przerwy, spowodowanej rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody mazowieckiego (badał, czy akcja jest zgodna z przepisami), bezpłatne zabiegi można wykonywać w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Wykaz lecznic oraz szczegółowe informacje nt. akcji można znaleźć na miejskiej stronie internetowej.

Za co zapłaci miasto?

Stołeczny ratusz pokrywa koszty zabiegu, obejmujące: badanie przed zabiegiem, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną, w tym badanie i zdjęcie szwów. Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej okaże się, że potrzebne są dodatkowe badania, miasto już nie pokryje ich kosztów.

d5cy893

W tych samych lecznicach, co sterylizację, można również bezpłatnie zaczipować psy i koty. Ratusz podaje, że w ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tys. czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi. Obie akcje - sterylizacji i czipowania - potrwają do 15 grudnia 2017 r. lub wyczerpania środków finansowych.

żródło: PAP

d5cy893
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5cy893