Trwa ładowanie...

Właściciel Kickass Torrents nadal aresztowany. Przebywa w podwarszawskim szpitalu

30-latkowi grozi w USA nawet 20 lat więzienia

Właściciel Kickass Torrents nadal aresztowany. Przebywa w podwarszawskim szpitalu
d2e8nua
d2e8nua

Sąd przedłużył do połowy maja areszt dla Ukraińca Artema Waulina, właściciela platformy internetowej Kickass Torrents (KAT), o którego wydanie ubiegają się USA. 30-latek przebywa w podwarszawskim szpitalu. Tam, jeszcze w lutym ma się odbyć posiedzenie wyjazdowe sądu.

Waulin (wyraża zgodę na upublicznianie swych danych i wizerunku) został zatrzymany w lipcu na lotnisku im. Chopina w Warszawie przez Straż Graniczną. Amerykanie chcą mu postawić zarzuty dotyczące łamania praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy.

Nawet 20 lat więzienia

Obrońcy Waulina wnioskowali do sądu o uchylenie decyzji o areszcie i zastosowanie wobec ich klienta m.in. poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania Polski. Uzasadniali, że 30-latek ma poważne problemy z kręgosłupem, z poruszaniem się, wymaga stałej opieki lekarskiej i nie jest obecnie w stanie uczestniczyć w kolejnych rozprawach (jego stan zdaniem lekarzy wyklucza możliwość transportu do sądu).

Zwracali też uwagę, że ich klient nie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych - jego adres był znany, więc nie ma obaw mataczenia. Nadmieniali, że najbliżsi Waulina obecnie mieszkają w Warszawie, co ich zdaniem wyklucza też ewentualność ucieczki.

Sędzia Marcin Kosowski wniosek obrońców oddalił i areszt przedłużył do połowy maja (kończył się 15 lutego). Uzasadniając decyzję podkreślił, że areszt w procesie ekstradycyjnym ma m.in. zapewnić możliwość szybkiego i skutecznego przekazania zatrzymanego krajowi, który żąda jego wydania. Dodał, że w tym przypadku tylko areszt "jest w stanie zagwarantować", że Waulin nie ucieknie. - Biorąc pod uwagę m.in. stan majątkowy Artema W. żadne inne środki zapobiegawcze nie zapewniają takiego bezpieczeństwa - dodał sędzia. Podkreślił, że choroba nie oznacza, iż ktoś mu w tej ucieczce nie może pomóc.

d2e8nua

Sąd przypomniał też, że 30-latkowi grozi w USA wysoka kara - nawet 20 lat więzienia. Sędzia dodał, że Waulin mimo, iż jest formalnie aresztowany przebywa w podwarszawskim szpitalu (dyrektor aresztu ocenił, że jest to konieczne) gdzie ma zapewnioną opiekę medyczną (zgodnie z prawem pokrywa jej koszty). Obrońcy Waulina nie wykluczają, że będą się odwoływać od tej decyzji.

50 mln użytkowników miesięcznie

Proces ekstradycyjny w sprawie Waulina trwa już prawie pięć miesięcy. M.in. z tego powodu sędzia Kosowski przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował, że kolejne posiedzenie odbędzie w szpitalu, tak by 30-latek mógł w nim uczestniczyć.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej, Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiając ich załadowanie przez internautów, naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów. Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, co sprawia, że platforma Kickass Torrents, kierowana przez Waulina, zajmuje 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na świecie. Procedura ekstradycyjna polega na złożeniu przez polską prokuraturę wniosku do sądu o aresztowanie zatrzymanego, a następnie sformułowaniu wniosku o ekstradycję do USA. O prawnej dopuszczalności ekstradycji do USA zdecyduje sąd w dwóch instancjach (możliwe jest też zaskarżenie tej decyzji w nadzwyczajnym trybie do Sądu Najwyższego).

d2e8nua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e8nua