Trwa ładowanie...

Wola. Stare szklarnie zostaną przerobione na restauracje

W odremontowanych szklarniach w okolicach Wola Parku będą działać restauracje i kawiarnie. Odbudowa zajmie dwa lata.

Wola. Stare szklarnie zostaną przerobione na restauracjeŹródło: East News
d3c0v6g
d3c0v6g

Na dwóch hektarach między centrum handlowym Wola Park a ulicą Górczewską są dwa parki. Jeden powstał po wojnie. Stoi na nim drewniany budynek Karczmy Soplicowo.

Drugi to park przedwojenny, pozostałość ogrodu pokazowego rodziny Ulrichów. „W 1876 r. Krystian Ulrich założył na terenie ówczesnej wsi Górce wzorcowe gospodarstwo ogrodnicze z wielkimi szklarniami. Przed 1939 r. hodowano tu m.in. owoce egzotyczne, jak pomarańcze czy ananasy” – pisze „Gazeta Stołeczna”. Potem przez lata szklarnie stały w ruinie. Teraz mają zostać odremontowane.

Szklarnia zachodnia będzie przystosowana do celów gastronomicznych. Powstaną w niej restauracje i kawiarnie. Wschodnia będzie przeznaczona dla rodzin z dziećmi i wspólnego spędzania czasu. Nowe obiekty będą mieć przeszklone dachy, tak jak stare oranżerie. Zostaną wyposażone w wentylację i klimatyzację. Zachowany zostanie układ szklarni oraz wznoszące się nad nimi ceglane kominy.

Zobacz także: Kuchenne Rewolucje Gordona Ramsaya w Telewizji WP

Głos ma konserwator zabytków

Właściciel Wola Parku już trzy lata temu chciał przebudować szklarnie. Na przełomie 2016 r. i 2017 r. rozpoczął ich rozbiórkę. Prace zatrzymał jednak stołeczny konserwator zabytków, bo okazało się, że stare mury szklarni nie utrzymałyby planowanej konstrukcji. Inwestor zaczął projektowanie od początku – pisze dziennik.

d3c0v6g

„Chcemy połączyć oba parki w jedną przestrzeń. Dosadzimy zieleni. Mniej będziemy zmieniać park historyczny, tam pojawi się tylko niska zieleń oraz ławki czy pergole” – mówi Monika Lemańska z pracowni architektonicznej WXCA, która na zlecenie firmy INGKA Centers, właściciela Wola Parku, planuje modernizację szklarni i parku.

Lemańska dodaje, że pracownia współpracuje z konserwatorem zabytków i uwzględnia jego wskazówki. Realizacja wszystkich prac zajmie dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3c0v6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c0v6g