Trwa ładowanie...

Wróciło zabytkowe źródełko z pitną wodą. "Po latach odzyskało swoją funkcję"

"Woda z poidełka została przebadana i uzyskała pozytywne wyniki"

Wróciło zabytkowe źródełko z pitną wodą. "Po latach odzyskało swoją funkcję"
d4cpkan
d4cpkan

Zabytkowe poidełko z pitną wodą, jedno z dziesięciu, jakie ufundowały Wodociągi Warszawskie w 50. rocznicę uruchomienia w stolicy nowoczesnej kanalizacji, zostało udostępnione dla mieszkańców. Będzie nam służyło aż do końca października.

- Po latach przerwy odzyskało swoją pierwotną funkcję. Najpierw zabytkowa budowla została odrestaurowana przez Urząd Dzielnicy Mokotów i przygotowana przez MPWiK do zasilania w wodę. Zarząd Oczyszczania Miasta dokończył dzieła przeprowadził ostateczny remont i uruchomił pijkę - poinformował WawaLove.pl Mariusz Burkacki z ZOM-u. Burkacki dodaje, że woda z poidełka została przebadana i uzyskała pozytywne wyniki, co oznacza, że nadaje się do picia.

Źródełko w 1938 roku. Źródło: ZOM

d4cpkan

Pijka z Dolnej to czwarte źródełko, którym opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. Z kamiennych poidełek wody można napić się także w parku Praskim, Ujazdowskim i Ogrodzie Saskim. Poidełka stanęły w Warszawie w 1936 roku z okazji 50-lecia istnienia wodociągów warszawskich. Potwierdzają to wykute na nich inskrypcje „WODOCIĄGI 1886-1936”. Podczas obchodów jubileuszu na terenie stolicy ustawiono 10 takich urządzeń, m.in. także w Ogrodzie Krasińskich, parku Praskim, Sowińskiego i Żeromskiego.

d4cpkan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cpkan