Trwa ładowanie...

WSA uznał roszczenia spadkobierców właścicieli gruntu pod Narodowym!

Należy im się odszkodowanie!

WSA uznał roszczenia spadkobierców właścicieli gruntu pod Narodowym!
d3xtbyd
d3xtbyd

W Warszawie jest wiele nieruchomości, które za czasów PRL zostały odebrane prawowitym właścicielom i przeznaczone do użytku publicznego. W III RP spadkobiercy prawowitych właścicieli zaczęli się ubiegać o ich zwrot. Także ziemia, na której stoi Stadion Narodowy jest obciążona roszczeniami.

W 1920 roku kilka hektarów ziemi na Pradze wykupili Arpad Chowańczak i Aurelia Czarnowska. Po wejściu w życie dekretu Bieruta majątek przepadł. W roku 1989 spadkobiercy prawowitych właścicieli terenu rozpoczęli batalię o unieważnienie decyzji komunistycznych władz. Ani Ministerstwo Infrastruktury, ani potem Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie przychyliło się do ich próśb, podkreślając, że teren ma strategiczne znaczenie i jest przeznaczony pod użyteczność publiczną.

Spadkobiercy zaskarżyli ostatnią decyzję Ministerstwa do sądu. Wczoraj zakończył się proces, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że była ona podjęta z rażącym naruszeniem prawa. Spadkobiercom należy się odszkodowanie, na zwrot ziemi w naturze nie mogą liczyć. Strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok nie jest prawomocny.

d3xtbyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xtbyd