Trwa ładowanie...
d1p3rxq

Wybieramy prezydenta RP. Jak oddać ważny głos?

O godz. 13.30 PKW poda komunikat o frekwencji wyborczej według stanu na godz. 12.00
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybieramy prezydenta RP. Jak oddać ważny głos?
d1p3rxq

O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 11 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza.

Wśród kandydatów na prezydenta RP są: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, Magdalena Ogórek, Adam Jarubas, Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Jacek Wilk, Marian Kowalski, Paweł Tanajno oraz Grzegorz Braun.

W całej Polsce uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców, swój głos można oddać w blisko 30 tys. lokalach wyborczych.

d1p3rxq

Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała dwie konferencje prasowe. O godz. 13.30 PKW poda komunikat o frekwencji wyborczej według stanu na godz. 12.00. O 18.30 konferencja będzie poświęcona frekwencji z godz. 17.00.

Po zakończeniu głosowania media podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Oficjalne wyniki wyborów będa znane najwcześniej we wtorek rano.

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnych głosów, dobędzie się II tura wyborów prezydenckich. W takim przypadku odbędzie się ona 24 maja, a prezydentem RP zostanie ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X przy jednym nazwisku. Kartę do głosowania dostaniemy w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców. Należy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem.

d1p3rxq

Karta do głosowania będzie miała format A4. Znajdziemy na niej 11 podanych w alfabetycznej kolejności nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów - wóczas również głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

d1p3rxq

Podziel się opinią

Share
d1p3rxq
d1p3rxq