Trwa ładowanie...
dhwbfy0

Wybory 2020. Głosowanie za granicą. Odbierz zaświadczenie w urzędzie dzielnicy

Wybory 2020 wzbudziły ogromne zainteresowanie Polaków przebywający za granicą. Co można zrobić by zagłosować poza granicami Polski?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Jak głosować za granicą?
Wybory 2020. Jak głosować za granicą? (Robert Gardzinskí / Forum)
dhwbfy0

W poniedziałek minął ustawowy termin na wysłanie Polakom, przebywającym za granicą i chcącym wziąć udział w wyborach, pakietów wyborczych. Do wyborów poza granicami Polski uprawnionych jest ponad pół miliona obywateli. Tylko przed drugą turą do spisu zagranicznych wyborców dopisało się 150 tys. osób.

Wybory 2020. Co należało zrobić by zagłosować?

Wyborcy, którzy dopisali się do rejestru głosujących przed I turą wyborów, nie musieli robić tego ponownie. Jednorazowa deklaracja wystarczyła by otrzymać pakiety wyborcze również przed II turą wyborów. Ci, którzy chcieli zagłosować 12 lipca a nie byli dopisani do spisu wyborców zagranicą mieli na to tylko jeden dzień - 29 czerwca.

dhwbfy0

Można było również złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania. Ci, którzy wnioskowali o taki dokument przed I turą otrzymali dwa zaświadczenia uprawniające ich do udziału w obu turach głosowania.

Wybory 2020. Wciąż możesz odebrać zaświadczenie

Obywatele, którzy będą chcieli zagłosować poza miejscem zameldowania w drugiej turze wciąż mogą odebrać zaświadczenie w urzędzie dzielnicy, w której wpisani są na listę wyborców.

Dokument taki upoważnia do zagłosowania w dowolnej komisji wyborczej na terenie kraju i za granicą oraz na statkach morskich. By otrzymać zaświadczenie należy zgłosić się osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej, do odpowiedniego urzędu dzielnicy najpóźniej do piątku 10 lipca.

dhwbfy0

Zobacz też: Wiceminister sprawiedliwości dobitnie o sprawie Durczoka: ja bym siedział

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhwbfy0

Podziel się opinią

Share
dhwbfy0
dhwbfy0