Trwa ładowanie...

Wybory 2020 poza domem? Zaświadczenie o prawie do głosowania zdobędziesz tylko do piątku

26 czerwca upływa ostateczny termin na uzyskanie zaświadczenia o prawe do głosowania. To ostatnia szansa dla osób, które nie dopisały się do spisu wyborców, a są pewne, że nie będą mogły głosować w miejscu zamieszkania.

Wybory 2020 poza domem? Zaświadczenie o prawie do głosowania zdobędziesz tylko do piątkuŹródło: PAP
dvhxb5f
dvhxb5f

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Aby skorzystać z prawa do głosowania, w lokalu wyborczym będzie można pojawić się w godzinach 7:00-21:00. Jednak co jeśli w tym czasie będziemy poza miejscem zamieszkania?

Pierwszą, a zarazem jedną z łatwiejszych z opcji, było dopisanie się do spisu wyborców. Można było zrobić to online lub stacjonarnie w urzędzie. Aby dopisać się do listy internetowo, osoba zainteresowana powinna posiadać profil zaufany lub e-dowód, w celu złożenia wiarygodnego podpisu. Termin składania wniosków o dopisanie do listy wyborców upłynął w miniony wtorek, 23 czerwca.

Co jeśli nie złożyliśmy wniosku?

Warszawa. Zaświadczenie o prawie do głosowania – jak uzyskać?

Jeśli nie zdążyliśmy dopisać się do spisu wyborców, a planujemy niedzielny urlop bądź wyjazd służbowy, w dalszym ciągu możemy skorzystać ze swoich praw i oddać głos na jednego z jedenastu kandydatów, zarejestrowanych przez PKW, w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Zobacz również: "Wybory 2020. Sympatycy Trzaskowskiego obrażają kontrkandydatów. "Przeciwnik jest gdzie indziej""

W piątek, 26 czerwca upływa ostateczny termin na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, wystarczy złożyć wniosek w gminie, w której widniejemy na liście wyborców.
Wniosek taki możemy złożyć osobiście lub upoważniając do tego inną osobę. Dodatkową możliwością złożenia wniosku jest przesłanie go mailem lub faksem. Po odbiór dokumentu należy jednak zgłosić się osobiście lub ewentualnie za pośrednictwem upoważnionej osoby.

dvhxb5f

Uzyskanie zaświadczenia jest bardzo wygodne, w szczególności dla osób, które nie są pewne, gdzie będą spędzały niedzielę. Dokument ten pozwala głosować w dowolnym miejscu zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz na polskich statkach morskich.

Przypominamy jednak, że zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest tylko raz. W razie utraty lub zniszczenia dokumentu, będziemy pozbawieni prawa głosu w nadchodzących wyborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dvhxb5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvhxb5f