Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. PiS chce "uregulować" zawód dziennikarza

W programie wyborczym PiS-u znalazła się zapowiedź ustawy o statusie dziennikarza. Ta grupa miałaby zostać podporządkowana nowemu samorządowi. Konieczność zmian PiS tłumaczy "odpowiedzialnością i zaufaniem" do tego zawodu.

Wybory parlamentarne 2019. PiS chce "uregulować" zawód dziennikarzaŹródło: PAP, fot: PAP
d2pwxxi
d2pwxxi

Propozycja PiS zakłada powołanie specjalnego samorządu zawodowego, który miałby zajmować się oceną pracy dziennikarzy, zwłaszcza tych "naruszających standardy etyczne i zawodowe". Samorząd ten mógłby decydować o przynależności do zawodu konkretnego dziennikarza. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych zawodach zaufania publicznego (np. prawnicy i lekarze).

Wśród zadań samorządu, PiS wymienił także "dokonywanie samoregulacji oraz odpowiedzialność za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa". Dalej czytamy, że możliwe będzie wykreślenie z Kodeksu karnego art. 212, który daje możliwość skierowania prywatnego aktu oskarżenia za zniesławienie wobec dziennikarza.

W zapisie programowym PiS-u nie ma jednak precyzyjnej informacji, kto i na jakiej podstawie miałby decydować jakie zachowania i poglądy dziennikarzy są etyczne i odpowiadające standardom zawodowym. Nie wiadomo też, na jakiej podstawie odbierane miałyby być dziennikarzom ich uprawnienia.

Nie wiadomo też, czy propozycja ta w praktyce nie wyeliminuje z zawodu dziennikarzy nieprzychylnych partii rządzącej – zastanawia się "Rzeczpospolita". Dziennik dodaje jeszcze jeden scenariusz – dziennikarze nie mogliby korzystać z zapisanych w prawie prasowym możliwości żądania informacji od instytucji publicznych czy ochrony danych osobowych swoich informatorów.

d2pwxxi

Na końcu propozycji, którą PiS wpisał w swój program wyborczy, jest jeszcze jedno sformułowanie, że nowe rozwiązania nie będą w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza.

PiS zaprezentował swój program wyborczy podczas sobotniej konwencji w Łodzi. Partia pokazała też najnowszy spot wyborczy.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Krzyki w studiu. Zaczęło się od słów Jarosława Kaczyńskiego

d2pwxxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pwxxi