Trwa ładowanie...
d1kb3ih

Wybory prezydenckie 2015. Będzie II tura

Andrzej Duda zwycięzcą I tury. Zaskakująco wysoki wynik Pawła Kukiza
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2015. Będzie II tura
d1kb3ih

Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej głosowania podano sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Wyniki, według tych badań są następujące:

Andrzej Duda zdobył 34,8 proc. Bronisław Komorowski otrzymał 32,2 proc., natomiast czarny koń tych wyborów, muzyk Paweł Kukiz uzyskał zaskakujący wynik - 20,3.

Żadnemu z pozostałych kandydatów nie udało się przekroczyć 5 procent. Janusz Korwin-Mikke zdobył 4,4 proc., Magdalena Ogórek - 2,4, Adam Jarubas - 1,6, Janusz Palikot - 1,5, Grzegorz Braun - 1,1, Marian Kowalski - 0,8, Jacek Wilk - 0,6, Paweł Tanajno - 0,3. Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 49,4 proc. - wynika z sondażu exit poll.

d1kb3ih

Ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy ważnych głosów, odbędzie się więc II tura wyborów prezydenckich. Prezydenta RP będziemy wybierać 24 maja. Zostanie nim ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

W drugiej turze, podobnie jak w pierwszej, głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce przy nazwisku naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej. W całej Polsce uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców, swój głos można oddać w blisko 30 tys. lokalach wyborczych.

O 18.30 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała , że na godz. 17.00 frekwencja wyniosła 34,41 procent. PKW przedstawiła dane z wszystkich komisji wyborczych w Polsce. Najwyższą frekwencję (w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców) pochwalić się mogła Warszawa. Wyniosła ona 40,67 proc. Najniższą odnotowano w Bydgoszczy - 35,48 proc.

Przeczytajcie więcej o wyborach prezydenckich

d1kb3ih

Podziel się opinią

Share
d1kb3ih
d1kb3ih