Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe w Warszawie. Patryk Jaki obiecał 1000 zł za adopcję psa

Przewodniczący stołecznej komisji weryfikacyjnej okazji Dnia Psa zwrócił się do wszystkich miłośników zwierząt. Na zwołanej 1 lipca konferencji ogłosił pięciopunktowy program, mający ułatwić życie czworonogom ze schronisk.

Wybory samorządowe w Warszawie. Patryk Jaki obiecał 1000 zł za adopcję psaŹródło: East News, fot: Stefan Maszewski/Reporter
dq9zxjb
dq9zxjb

- To i tak miastu się opłaci - przekonywał Patryk Jaki zgromadzonych dziennikarzy. Kandydat wystawiony przez Prawicę w wyścigu do stołecznego ratusza uważa, że Warszawa powinna stać się miastem przyjaznym zwierzętom. Według wyliczeń Jakiego, dopłata za adopcję psa wynosiłaby 1000 złotych. To i tak mniej, niż miasto płaci rocznie za pobyt jednego zwierzęcia w schronisku (czyli 3 tys. złotych).

Finansowe wsparcie przekazywane w postaci bonów wszystkim chętnym do przygarnięcia czworonoga, to nie jedyna obietnica wiceministra sprawiedliwości. Oprócz tego Jaki chce wzmocnić instytucję eko patrolu, zwiększyć środki na darmową sterylizację, zwielokrotnić ilość miejsc przyjaznym zwierzętom oraz zwiększyć budżet dla schroniska "Na Paluchu".

Program "Warszawa dla zwierząt": Dofinansowanie do adopcji psa

Jak można przeczytać w treści programu, przebywanie w schronisku to ogromna trauma dla zwierząt. Zdaniem Jakiego obowiązkiem gminy jest dążenie do zmniejszenia ilości psów, które wciąż nie mają swojego właściciela. Dzięki zaproponowanej rekompensacie w wysokości 1000 złotych, budżet miasta zostałby znaczącon odciążony. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania byłoby zachęcenie warszawiaków do adopcji.

dq9zxjb

Bon o podanej wartości można byłoby zrealizować w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych. Aby nie dopuścić do nadużyć nad adoptowanymi zwierzętami zostanie nałożona kontrola. Nie będzie można też liczyć na wielokrotność dofinansowania - jedna rodzina, jeden pupil, jeden bon.

Program "Warszawa dla zwierząt": Zwiększenie środków na darmowe zabiegi sterylizacji

Konsultacje przeprowadzone z lecznicami wykazały niepokojący wniosek - środków na sterylizację jest wciąż za mało. Warszawiacy mogą poddawać swoje czworonogi tym zabiegom bezpłatnie w ponad 30 punktach znajdujących się na terenie 15 dzielnic. Od 2015 roku miasto w całości pokrywa koszty sterylizacji i kastracji kotów i psów. Wystarczy, że ich właściciel przyjdzie ze swoim zwierzakiem do odpowiedniej lecznicy. Do tej pory (maj 2018) z takiej możliwości skorzystało już 8034 czworonogów.

Program "Warszawa dla zwierząt": Wzmocnienie Eko Patrolu

Pomimo znacznej aktywności 11 pojazdów ze specjalistycznym sprzętem do ratowania zdrowia i życia zwierząt w stolicy, liczba patroli jest wciąż za mała. Według Jakiego ludzie krzywdzący czworonogi mogą nadal czuć się bezkarni, ponieważ wśród mieszkańców nie ma dostatecznej świadomości dotyczącej przekazywania odpowiednim służbom przypadków złego traktowania pupili czy inwentarza.

dq9zxjb

Kandydat Zjednoczonej Prawicy oprócz zwiększenia liczby funkcjonariuszy Eko Patrolu, zapowiedział też przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat zgłaszania sygnałów związanych ze znęcaniem się lub przetrzymywaniem zwierząt w nieodpowiednich warunkach. Jaki podkreśla, że Eko Patrol powinien być uznawany za podstawowe narzędzie egzekwowania przeprowadzonej przez Sejm ustawy zaostrzającej kary za złe traktowanie zwierząt.

Program "Warszawa dla zwierząt": Zwiększenie ilości miejsc przyjaznych zwierzętom

Kolejnym punktem w programie Jakiego jest powstanie nowych miejsc przeznaczonych dla czworonogów. Zdaniem pomysłodawcy Warszawa cierpi na niedobór miejsc "przyjaznych zwierzętom". Konieczne jest stworzenie odpowiedniej dla nich przestrzeni w kilku punktach stolicy, takich jak parki ze specjalnymi, ogrodzonymi i wyposażonymi w liczne atrakcje strefami dla zwierząt.

Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych znalezisk pozostawionych przez właścicieli wyprowadzanych psów, a więc zwiększy czystość w publicznych miejscach przeznaczonych na rekreację mieszkańców. Wzmocni też bezpieczeństwo oraz urozmaici spacery z czworonogiem. Według Patryka Jakiego obecnie takich wybiegów dla psów jest zaledwie 9, co stanowi tylko część zapotrzebowania.

dq9zxjb

Program "Warszawa dla zwierząt": Większe środki na schronisko „Na Paluchu”

Ostatnią deklaracją kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy jest pomoc największemu schronisku w Polsce. Chodzi o stołecznego "Palucha", które miasto wspomaga rocznie kwotą ok. 9 mln złotych. Dla Jakiego to wciąż za mało.

Aby wyjść na przeciw wzrastającym potrzebom tego przytułku dla porzuconych i niechcianych zwierząt, należy niezwłocznie wspomóc bieżącą działalność ośrodka poprzez zwiększenie dofinansowania. Pieniądze powinny zostać przeznaczone na rozbudowę schroniska, z dużym naciskiem na część weterynaryjną.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także Cezary Tomczyk: Kaczyński panicznie się boi

dq9zxjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq9zxjb