Trwa ładowanie...
d1osaya

Wyciek danych z SGGW w Warszawie. Tysiące poszkodowanych chcą pozwać uczelnię

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego może stracić miliony. Studenci i kandydaci, których dane były przechowywane na skradzionym laptopie, mogą domagać się zadośćuczynienia od uczelni. Pracownika, do którego należał, także czekają konsekwencje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, rektorat uczelni
Warszawa. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, rektorat uczelni (East News, Fot: Lech Gawuc/Reporter)
d1osaya

Laptop pracownika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie skradziono na początku listopada. Jednak o tym zdarzeniu uczelnia poinformowała dopiero w ostatni czwartek, 14 listopada.

Pracownik SGGW, do którego należał komputer miał przyznać, że dane osobowe studentów i kandydatów na studia kopiował od co najmniej 5 lat. Taką informację podaje portal rmf24.pl. Zgodnie z prawem, dane osobowe powinny zostać wykasowane po roku.

Mężczyzna miał tłumaczyć, że kopiował dane w celach zawodowych. Teraz grozi mu zwolnienie dyscyplinarne z uczelni. Skradziony laptop był jego prywatnym sprzętem, który nie miał żadnych zabezpieczeń uczelnianej sieci komputer.

d1osaya

PiS oszukał Polaków? M. Kamiński: muszą spełnić nieracjonalne obietnice

Wobec pracownika SGGW już prowadzi postępowanie dyscyplinarne. Sprawą zajęła się także prokuratura, więc możliwe, że w przyszłości mężczyzna usłyszy zarzuty. SGGW zgłosiła naruszenie przepisów RODO do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który może wszcząć kontrolę.

Na dysku laptopa były takie dane, jak: PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, numery telefonów, wyniki egzaminów maturalnych. Takie informacje mogą posłużyć przestępcom do wzięcia kredytów w imieniu osób, których dane wyciekły lub wyłudzania środków z ubezpieczenia.

d1osaya

"Dziennik Gazeta Prawna" podał, że poszkodowani będą domagać się zadośćuczynienia od uczelni. Założona na Facebooku grupa już zgromadziła 14 tys. poszkodowanych osób.

"Inicjatorzy akcji nawiązali współpracę z kancelarią prawną, która będzie reprezentować chętnych. Okazało się jednak, że pozwy muszą być składane indywidualnie, gdyż sprawa nie kwalifikuje się na pozew zbiorowy" - podaje gazeta.

Źródło: RMF24

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1osaya

Podziel się opinią

Share
d1osaya
d1osaya