Trwa ładowanie...

Wyłudzili kilka milionów złotych. CBŚP rozbiło gang fałszywych policjantów [WIDEO]

Rozbita przez policjantów grupa działała od roku na Mazowszu.

Wyłudzili kilka milionów złotych. CBŚP rozbiło gang fałszywych policjantów [WIDEO]
d1anqud
d1anqud

Co najmniej 125 oszustw metodą na "policjanta CBŚ" dokonała grupa przestępcza rozbita przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji - informuje RMF FM. Zatrzymano 6 osób, które wyłudziły w sumie co najmniej kilka milionów złotych.

4 kobiety i dwóch mężczyzn mają na swoim koncie co najmniej 125 przestępstw tego typu. Rozbita przez policjantów grupa działała od roku na Mazowszu. Wszyscy usłyszeli zarzuty związane z oszustwem, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. 4 osoby spędzą najbliższe 3 miesiące w tymczasowym areszcie. Zatrzymań dokonano pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak ustalili funkcjonariusze, mechanizm działania sprawców był następujący - telefonowali do wytypowanej osoby przedstawiając się za policjantów CBŚ. Odpowiednio manipulując rozmową wprowadzali tę osobę w przeświadczenie, że bierze udział w akcji policyjnej, wymierzonej przeciwko oszustom i nieuczciwym pracownikom instytucji finansowych. Następnie polecali podjąć z banku pieniądze, niejednokrotnie oszczędności całego życia, a następnie udzielali instrukcji, co do ich przekazania rzekomym policjantom lub pozostawienia ich we wskazanym miejscu.

Działali głównie w stolicy

Rozbita grupa działała w Warszawie i ościennych powiatach, co najmniej od połowy 2015 r. do kwietnia 2016 r. Sprawcy, to osoby w wieku od 20 do 50 lat. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP wyłudzali jednorazowo kwoty od 5 tys. złotych do 100 tys. USD.

d1anqud

Pieniądze trafiały poprzez kurierów lub też przekazy gotówkowe do organizatorów całego procederu, którzy według ustaleń policjantów ukrywali się w Wielkiej Brytanii. Jeden z mężczyzn który przez dłuższy czas przebywał na Wyspach, został zatrzymany w Warszawie.

Funkcjonariusze radomskiego CBŚP zatrzymali jak dotąd dwanaście osób, z których osiem zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkim zostały przedstawione zarzuty oszustwa.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci przewidują dalsze zatrzymania. Analizują też pozostałe odnotowane przypadki wyłudzeń – metodą na policjanta CBŚP.

Przypominamy i ostrzegamy: Policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych środków (pieniędzy, biżuterii i innych) w tzw. akcje przeciwko oszustom czy innym przestępcom.

d1anqud

Źródło: (CBŚP/RMF FM)

d1anqud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1anqud