Trwa ładowanie...
dwqcy1b

Wystawa nieznanych zdjęć lotniczych Warszawy w Parku Miniatur

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystawa nieznanych zdjęć lotniczych Warszawy w Parku Miniatur
dwqcy1b

29 września 1939 roku, dzień po kapitulacji Warszawy, lotnicy Luftwaffe wykonali z niskiego pułapu setki zdjęć naszego miasta. Celem tej operacji była niewątpliwie weryfikacja celności bombardowań i ostrzału artyleryjskiego. Dziś te zdjęcia są kapitalnym materiałem dla historyków i varsavianistów.
I to nie tylko ze względu na możliwość dokładnej oceny zniszczeń, ale przede wszystkim spojrzenia na Warszawę uchwyconą tuż po zakończonym oblężeniu.

W ciągu następnych miesięcy wiele pojedynczych domów, a nieraz i całych kwartałów zabudowy, zostało rozebranych, zacierając często przedwojenny kształt miasta. Porównanie tych zdjęć z innymi, wykonywanymi w latach 20. i 30. XX w., pozwala na obserwowanie zmian, jakie zaszły w tkance miejskiej, prześledzenie kolejnych faz rozwoju miasta, a nawet zaobserwowanie pierwszych realizacji wielkiego planu przebudowy przygotowanego przez ekipę prezydenta Starzyńskiego.

"Warszawa 29.09.1939 na niemieckich zdjęciach lotniczych z kolekcji Roberta Marcinkowskiego" to wystawa, którą będzie można obejrzeć w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy (ul. Bracka 25, poziom -1) już od piątku, 27 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia Parku Miniatur.

dwqcy1b

Na zdjęciach łatwo zauważyć wyróżniające się świeżością nowoczesne budowle, które powstały w ostatnich latach przed wojną. Zdjęcia pokazują również życie miasta w drugim dniu bez bombardowań. Widać co prawda dogasające jeszcze pożary, których z powodu braku wody nie było czym gasić, ale na ulicach widać też rzesze mieszkańców powracających do swych domów lub chcących przekonać się na własne oczy o rozmiarze zniszczeń.

Na zdjęciach utrwalono także długie kolejki przed sklepami, a nawet nie rozebrane jeszcze barykady
zbudowane z tramwajów. W niektórych miejscach można zauważyć grupujących się polskich żołnierzy, którzy za kilka godzin powędrują do niewoli.

Na wystawie zobaczymy w sumie 27 niepublikowanych zdjęć z kolekcji Roberta Marcinkowskiego, pokazujących głównie Wolę, Ochotę i Śródmieście. O każdym z tych zdjęć (w większości sygnowanych oryginalną niemiecką pieczątką z datą wykonania fotografii) można by napisać wielostronicową książkę opowiadającą o historii miejsc, które przedstawiają. Zdecydowano się na bardzo skrótowe opisy, które umożliwią lokalizację obszaru i dadzą szansę na umiejscowienie go we współczesnej przestrzeni miasta.

- Mamy nadzieję, że zainspirujemy zwiedzających do własnego odkrywania poszczególnych budynków pokazanych na zdjęciach przy pomocy literatury i internetowych portali o historii miasta - informują Wawalove.pl organizatorzy z Parku Miniatur i Fundacji „Warszawa1939.pl”.

Godziny otwarcia: wt-pt: 11:00- 20:00, sb-ndz: 10:30-18:30.

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny (2+2) 30 zł.

dwqcy1b

Podziel się opinią

Share

dwqcy1b

dwqcy1b