Trwa ładowanie...

Wystawa "Ogrody". Zamknij oczy i oglądaj innymi zmysłami

Zasada "nie dotykać" zostaje zniesiona.

Wystawa "Ogrody". Zamknij oczy i oglądaj innymi zmysłami
d3ee4sw
d3ee4sw

Galeria Zachęta przygotowała wyjątkową wystawę, którą będzie namawiać do uruchomienia wszystkich zmysłów. Uczestnicy zachęcani są do dotykania, wąchania, słuchania - naturalnego, pozbawionego dystansu, poznawania rzeczywistości. Pomysł zrodził się w ramach koncepcji działań edukacyjnych Narodowej Galerii Sztuki. Rozpoczynając zwiedzanie należy pamiętać o porzuceniu zasady "nie dotykać", królującej podczas wystaw.

"Ogrody" to projekt, który otwiera się dla osób mających utrudniony kontakt ze sztuką, zarówno ze względów natury społecznej, jaki i różnego rodzaju dysfunkcji, np. wzroku czy słuchu. Wystawa jest adresowana do wszystkich miłośników sztuki gotowych do porzucenia tradycyjnych sposobów zwiedzania.

Wzrok od zawsze miał uprzywilejowaną pozycję w procesie poznania. Zobaczyć znaczyło tyle co poznać, ale też zrozumieć i uwierzyć. Wzrok nadal w znacznej mierze odgrywa główną rolę w sztuce – dotyczy to w szczególności sztuki współczesnej, w XXI wieku zdominowanej przez media cyfrowe. Niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy poddać się innemu rodzajowi doznań, nie sposób pomniejszyć jego roli. Warto jednak zastanowić się, na ile to nas ogranicza w kontakcie z dziełem sztuki.

Dotykać, wąchać i słuchać wystawę można do 4 października w Galerii Zachęta przy ul. Małachowskiego 3.

d3ee4sw
d3ee4sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ee4sw