Trwa ładowanie...

Wystawa "Rzeczy warszawskie" pod koniec roku. "Syreny, pocztówki i suweniry związane z miastem"

Ekspozycja pojawi się w Muzeum Warszawy.

Wystawa "Rzeczy warszawskie" pod koniec roku. "Syreny, pocztówki i suweniry związane z miastem"
d3523af
d3523af

W 21 gabinetach będzie prezentowana nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie" rewitalizowanego Muzeum Warszawy. Jej pierwsza część ma być otwarta pod koniec 2016 r. Będzie można tam m.in. zobaczyć kolekcję Syren warszawskich, pocztówki i suweniry związane z miastem.

Pierwotnie pierwsza licząca ok. 40 proc. część nowej ekspozycji głównej modernizowanego Muzeum miała zostać otwarta wiosną 2016 r, termin przesunięto jednak na koniec przyszłego roku. - Uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Kultury i naszego darczyńcy - rewitalizację dofinansowano z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Trochę odetchnęliśmy, bo dzięki temu nie musimy stwarzać w trakcie realizacji jakichś niepotrzebnych kolizji pomiędzy pracami budowlanymi a montażowymi przy wystawie. Zapraszamy na przełomie 2016/2017 na otwarcie pierwszej części ekspozycji głównej - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka. Jak dodał jej zastępca Jarosław Trybuś nad wystawą pracowała przez trzy lata grupa kuratorów.

Imponujące zbiory historii

Będzie można m.in. zobaczyć gabinet archeologiczny z ciekawymi znaleziskami z terenu Warszawy i gabinet Syren warszawskich przybliżający różne "wcielenia" symbolu stolicy. W gabinecie pomników warszawskich znajdzie się kolekcja miniatur stołecznych pomników. W gabinecie suwenirów będzie można zobaczyć pamiątki przygotowywane od XVIII w. dla odwiedzających miasto. Gabinet pocztówek zaprezentuje zaś wybór z 9 tys. posiadanych przez placówkę kart ukazujących stolicę.

W drugiej części wystawy znajdzie się gabinet rysunków architektonicznych ukazujących dorobek poszczególnych architektów oraz gabinet planów i map Warszawy przybliżający ich bogatą kolekcję. Zbiór fotografii prezentowanych w kolejnym gabinecie będzie wyborem zmienianych co trzy miesiące zdjęć z liczącego 180 tys. zasobu. - W gabinecie medali postaramy się zainteresować gości tymi czasem małymi dziełami rzeźbiarskimi, często powiązanymi z dziejami miasta. Gabinet brązów warszawskich przybliży zjawisko stołecznego brązownictwa. W gabinecie ubioru pokażemy historyczne stroje i dodatki, niektóre kilkusetletnie - powiedział Jarosław Trybuś.

"Tradycja i nowoczesność"

d3523af

Gabinet relikwii zaprezentuje z kolei przedmioty z kolekcji Muzeum, których emocjonalne znaczenie jest związane z ich historią. To np. pamiątki powstańcze czy spodek z Hotelu Europejskiego z podpisem Picassa. W gabinecie galanterii patriotycznej będzie można zobaczyć symbole narodowe od XVIII do lat 80. XX w. np. biżuterię patriotyczną. Gabinet opakowań firm warszawskich przybliży m.in. pudełka, puszki czy butelki produktów wytwarzanych w stolicy. W wyniku modernizacji Muzeum zyska prawie 3 tys. mkw. nowej powierzchni na wystawę stałą, ponad 500 mkw. pod wystawy czasowe i ok. 850 mkw. na inne pomieszczenia związane z edukacją .

Elewacje muzealnych kamienic zostały już praktycznie wykonane, jedynie w przypadku dwóch z nich prace będą kończone na początku przyszłego roku. - Staraliśmy się powrócić do subtelniejszej kolorystyki zaprojektowanej w czasie powojennym, a przemalowanej w latach 70. i 80. Powstałe piękne barwy udało się uzyskać także dzięki nowoczesnej technologii - opowiadała dyrektor. Jak podkreśliła, podczas modernizacji Muzeum stara się korzystać z najnowszych materiałów i technologii, na ile pozwala zabytkowa substancja kamienic. - Zostały zamontowane świetliki wykonane z nowoczesnych profili. Dziś pełnią one także funkcję przeciwpożarową, więc mają np. system automatycznych klap - mówiła Nekanda-Trepka.

Muzeum jest także doposażane w udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo. - Niestety z uwagi na charakter miejsca nie wszystkie przestrzenie będzie można w ten sposób udostępnić, ponieważ nie wszędzie da się doprowadzić windy lub zamontować rampy - podkreśliła dyrektor. Muzeum planuje także wprowadzenie ułatwień dla osób z innymi niepełnosprawnościami np. wzroku czy słuchu.

d3523af
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3523af