Trwa ładowanie...

Wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój”

Miejsce: plac Zamkowy na wysokości wieży kościoła Św. Anny

Wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój”
d1gjucx
d1gjucx

Ekspozycja „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” prezentowana jest obecnie na pl. Zamkowym i zostanie tutaj do 14 maja 2013 r.

Wystawa opowiada historię Bundu, od jego powstania w Imperium Rosyjskim pod koniec XIX wieku, poprzez rozkwit w II Rzeczpospolitej, walkę podziemną z hitlerowskim okupantem, Powstanie w Getcie Warszawskim, holocaust, aż po rozwiązanie organizacji w 1949 r.

Historia Bundu to także opowieść o walce o wolność osobistą, ekonomiczną i kulturową, którą zakończył holocaust. W Warszawie, Łodzi, Lublinie i wielu innych miastach w okresie II Rzeczpospolitej członkowie Bundu zasiadali w radach miejskich, Bundowcy prowadzili niezwykle żywe, rozgałęzione życie polityczne, kulturalne, oświatowe i sportowe. Organizacja zrzeszała ok. 50 tys. członków w samej partii, a także w założonych przez nią organizacjach społecznych (Cukunft, SKIF. Morgensztern).

Ekspozycja jest dwujęzyczna, teksty i opisy znajdujące się na wystawie zostały przygotowane w języku polskim i angielskim. Wystawa „Żydowscy chłopcy idziemy w bój” jest też dostępna w Internecie pod adresem www.bund-powstanie43.pl .

d1gjucx

Ekspozycji towarzyszy bezpłatny folder, dystrybuowany z kieszeni umieszczonej na stelażu ekspozycji.

d1gjucx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gjucx