Trwa ładowanie...

Wzmożone kontrole straży miejskiej w związku z ostatnimi atakami w komunikacji

Po atakach w komunikacji straż miejska wzmaga kontrole.

Wzmożone kontrole straży miejskiej w związku z ostatnimi atakami w komunikacji
d2xxei7
d2xxei7

W związku z ostatnimi atakami na pasażerów komunikacji miejskiej strażnicy miejscy nasilają kontrolowanie i patrolowanie środków komunikacji miejskiej. Warto zaznaczyć, że obecne kontrole Straży Miejskiej są kontynuacją dotychczasowych akcji. W kwietniu można było zaobserwować więcej patroli w Śródmieściu, w okresie przedświątecznym – na Pradze Południe. Oprócz doraźnych działań regularnie Straż reaguje też na zgłoszenia pasażerów wysyłając patrole tam, gdzie zachodzi naruszenie porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Od kilku lat w autobusach i tramwajach znajdują się nalepki z informacjami pozwalającymi na szybkie powiadomienie Straży Miejskiej o niebezpiecznych sytuacjach w pojeździe. Wystarczy wysłać wiadomość o treści POMOC pod numer 723 986 112. W odpowiedzi otrzymujemy szablon, który należy uzupełnić wpisując numer boczny pojazdu, numer linii, kierunek podróży, miejsce zdarzenia (np. nazwa przystanku, ulicy lub charakterystyczny budynek), rodzaj zagrożenia oraz liczbę sprawców. Uzupełniony szablon trzeba odesłać pod numer 723 986 112.

Takie rozwiązanie gwarantuje dyskrecję i anonimowość, od początku roku w ten sposób poinformowano o 406 zdarzeniach – najwięcej w Śródmieściu (85), najmniej w Wesołej (1). Najczęściej zgłoszenia dotyczą zagrożenia zdrowia, spokoju i porządku publicznego lub osób. Choć często mówi się, że ludzie boją się zgłaszać sytuacje niebezpieczne, to jednak większość zdarzeń zgłaszanych jest telefonicznie. Do połowy września zgłoszono blisko 13 tysięcy zdarzeń w komunikacji miejskiej, z czego połowa dotyczyła zagrożenia zdrowia (głównie palenia tytoniu w komunikacji i spożywania tam alkoholu). Naruszenia porządku i spokoju publicznego zgłaszano 1084 razy, zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia – 508.

Oprócz interwencji zgłaszanych przez pasażerów strażnicy podejmują także działania własne, jeśli tylko zostaną one zauważone przez patrole oddziałów terenowych. Straż Miejska ma też wgląd w monitoring niektórych pojazdów komunikacji miejskiej. Reaguje także na wezwania innych służb.

d2xxei7

Tylko podczas wiosennej akcji przeprowadzonej na terenie Śródmieścia, od 18 do 29 kwietnia strażnicy interweniowali 65 razy, nakładając na sprawców wykroczeń 37 mandatów karnych i pouczając 42 kolejne osoby. Do obecnych działań zostały włączone wszystkie Oddziały Terenowe Straży Miejskiej, kontrole będą prowadzone przez patrole piesze w środkach komunikacji zbiorowej.

Straż miejska apeluje o sygnalizowanie wszelkich zdarzeń, mających wpływ na bezpieczeństwo ludzi i mienia w środkach komunikacji.

d2xxei7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xxei7