Trwa ładowanie...

X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (PROGRAM)

Zabytkowy tramwaj z gwiazdą Dawida na ulicach Warszawy, świece w oknach, spektakl w Teatrze Żydowskim

X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (PROGRAM)
d1ocuhm
d1ocuhm

We wtorek 27 stycznia o godzinie 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z X Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych złożą wieńce pod pomnikiem. Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom.

Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz serdecznie zaprasza o godz. 18.00 na* spektakl „Mur” poświęcony postaci Ireny Sendlerowej,* w reżyserii Macieja Wojtyszko.
Osoby zainteresowane darmowymi zaproszeniami prosimy o kontakt na adres mejlowy a.krakowiak@teatr-zydowski.art.pl lub pod tel. 22 620 49 54.

Jak co roku organizatorzy zachęcają, by przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę– apeluje Gołda Tencer – Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja Shalom wystąpiła do władz kościelnych w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji. * Światło Pamięci można także zapalić w internecie*. Wystarczy odwiedzić profil Fundacji Shalom i zszerować zamieszczone tam zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę.

d1ocuhm

W tym dniu, w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tenże sam kursujący kiedyś po warszawskim getcie. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - plac Zawiszy - plac Narutowicza.

d1ocuhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ocuhm