Trwa ładowanie...

XXVIII Bieg Niepodległości. Przez Warszawę ruszyła "żywa flaga"

Uwaga! Możliwe są utrudnienia.

XXVIII Bieg Niepodległości. Przez Warszawę ruszyła "żywa flaga"
d1r5h5d
d1r5h5d

Punktualnie o godzinie 11:11 ruszył XXVIII Bieg Niepodległości w Warszawie. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział 15 tys. osób.

Rok temu w stolicy zainaugurowano przygotowania do sportowych obchodów 100-lecia niepodległości w 2018 roku. 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 000 osób - to zasadniczy cel projektu. Dotychczas zgłosiło się 55 miejscowości.

Tak jak w minionych latach, w większości zawodów dominują barwy biało-czerwone. W takich kolorach koszulek wystartowali uczestnicy 28. biegu organizowanego przez Stołeczne Centrum Sportu "Aktywna Warszawa".

- Jeśli ubrane w białe stroje osoby staną na starcie po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, to impreza ze startem i metą na skrzyżowaniu ul. Stawki z al. Jana Pawła II rozpocznie się 11 listopada o godz. 11.11 "żywą" flagą. Z roku na rok wzrasta frekwencja w tych zawodach. W 2010 dystans 10 km pokonało blisko 6 tys. osób, a w 2015 już ponad 13,5 tys. W tym roku limit 15 tys. pakietów startowych został wyczerpany w ciągu sześciu dni i ośmiu godzin - poinformował niedawno dyrektor SCS, Adam Boniecki.

d1r5h5d

Bieg z wąsem

Instytut Pamięci Narodowej, jako patron honorowy Biegu Niepodległości, dostarczył wszystkim uczestnikom prezenty o związane z historią: zminiaturyzowaną replikę ryngrafu Żołnierza Niezłomnego – por. Franciszka Majewskiego ps. "Słony" (1919-1948) oraz broszurę o Januszu Korczaku z wydawanej przez Instytut serii "Patroni naszych ulic".

Na rewersie ryngrafu por. "Słonego" widniał napis "Królowo Korony Polskiej, miej w opiece wiernego Ci sługę. 1 III 1948". "Słony" był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu zbrojnym. 26 września 1948 roku, otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW, po sześciu godzinach samotnej walki – ostatnią kulę przeznaczył dla siebie.

Janusz Korczak to znany lekarz, pedagog, pisarz i działacz społeczny. W czasie II wojny światowej kierował Domem Sierot, który Niemcy – jako żydowską instytucję – przesiedlili do getta. 5 sierpnia 1942 roku wraz z dziećmi i współpracownikami został doprowadzony na Umschlagplatz, skąd trafił do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Tam zginął.

Poza Warszawą najwięcej osób zgłosiło się do biegów 11 listopada w Poznaniu (limit 10 tys. wyczerpany) oraz Gdyni (ponad 6 tys.). Jednym z najbardziej oryginalnych będzie Bieg Niepodległości z wąsem (Wrocław), w którym wystartuje 1100 osób ucharakteryzowanych na Józefa Piłsudskiego.

d1r5h5d

Trasa i utrudnienia

Uczestnicy pobiegną następującą trasą: al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki - jezdnia wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) – T. Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) - al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) - zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką - al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) – T. Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) - al. Jana Pawła II (wiaduktem na Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią - meta przy ul. Stawki).

Zmiany w ruchu drogowym spowodowane 28. Biegiem Niepodległości potrwają od ok. 5.00 do ok. godz. 16.00:

• Od ok. godz. 5.00 do ok. godz. 16.00 zamknięta al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Dzikiej do ul. M. Anielewicza oraz ul. Stawki na odcinku od ul. Smoczej do ul. Dzikiej.

• Od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14.00 zamknięta al. Jana Pawła II na odcinku od ul. M. Anielewicza do al. Solidarności.
• Od ok. godz. 10.30 do ok. godz. 14.00 zamknięta al. Jana Pawła II (od al. Solidarności), T. Chałubińskiego i al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej),

d1r5h5d

Zachodnia jezdnia al. Niepodległości będzie nieprzejezdna pomiędzy ul. Rakowiecką a Wiktorską od 10 listopada ok. godz. 22.00 do 14 listopada ok. godz. 4.00. Na jezdni wymieniana będzie nawierzchnia.

Źródło: PAP/WawaLove.pl

Przeczytajcie również:* Jarosław Kaczyński: "trzeba działać w Polsce, umieć w kraju odnosić sukcesy"* **

d1r5h5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r5h5d