Trwa ładowanie...

Z miłości do kina. Przedwojenne filmy w nowej odsłonie w Iluzjonie

Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości

Z miłości do kina. Przedwojenne filmy w nowej odsłonie w Iluzjonie
d24abs1
d24abs1

"Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie"to specjalne pokazy filmów, w których będziemy mogli powrócić do tego, co w polskim kinie jest najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Start cyklu 14 grudnia w Iluzjonie (ul. Narbutta 50a).

- Miłośnikom kina Iluzjon jeszcze w tym roku pokażemy – zupełnie premierowo – największe przeboje kinowe lat 30. - informują Wawalove.pl organizatorzy. - W kolejce czeka aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

Jak dowiadujemy się od organizatorów, cykl rozpocznie się rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego,* królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej*. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Seans w kinie Iluzjon odbędzie się już w niedzielę 14 grudnia o godz. 18:00.

d24abs1

Wśród odrestaurowanych cyfrowo premier zobaczymy także m.in.:

*"ABC miłości" *- dotychczas znane były jedynie jego obszerne fragmenty. Rekonstrukcji dokonano na podstawie dwóch niekompletnych kopii oraz przedwojennego zwiastuna kinowego. Pozwoliło to na uzupełnienie aż 35 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

"Dwie Joasie"- wspaniała komedia z Jadwigą Smosarską oraz jednym z najciekawszych polskich amantów, Franciszkiem Brodniewiczem. Przez młodszych widzów nazywana przedwojenną "BrzydULĄ", gdzie główna bohaterka, piękna kobieta, ze względów zawodowych przekształca się w nieatrakcyjną szarą myszkę.

*"Przez łzy do szczęścia" - *największy sukces naszego projektu. Na chwilę obecną jest to jedyny polski przedwojenny film, który jest całkowicie kompletny. Dzięki zestawieniu wszystkich zachowanych kopii, w filmie nie brakuje już ani jednej klatki. Dodatkowo rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła nam zaprezentowanie go w pełnej krasie, w dużo lepszej niż dotąd jakości.

d24abs1

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył wykład filmograficzny.

W styczniu filmy z cyklu "Z miłości do kina" pojawią się także na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą mogły zobaczyć te skarby lat 30. w domowym zaciszu.

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina www.iluzjon.fn.org.pl

d24abs1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24abs1