Trwa ładowanie...

Za darmo: Bez cenzury [WIDEO]

Bezpłatne projekcje filmów na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego!

Share
Za darmo: Bez cenzury [WIDEO]
d1l6hcp

W pierwszą niedzielę lipca (06.07) rozpocznie się trwający całe lato przegląd filmowy „Bez cenzury”. Na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR zaprezentowanych zostanie sześć polskich filmów z lat 70. i 80., skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Projekcje krytycznych wobec ówczesnej rzeczywistości fabuł poprzedzą pokazy propagandowych kronik filmowych.

Młodemu pokoleniu trudno to będzie sobie wyobrazić, ale w Polsce socjalistycznej decyzje o tym czy dopuścić film do powszechnego rozpowszechniania, czy nie, podejmowano czasem zupełnie arbitralnie. Zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego „działacza kultury”. Główna siedziba cenzury, czyli Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk mieściła się przy ulicy Mysiej (do niedawno mieścił się tam lokal gastronomiczny "Cenzura"). 11 kwietnia 1990 roku posłowie Sejmu jednogłośnie opowiedzieli się za zniesieniem cenzury. Część posłów podniosła kwestię konieczności rozwiązania problemu pornografii zalewające media, jednak potrzeba wolności słowa była ważniejsza i nikt nie myślał już o powrocie do kontrolowania i środków masowego przekazu.**

Co ciekawe, niezależnie od skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. - czytamy w opisie festiwalu. - Sześć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Fundację Inicjatyw Twórczych Plaster i Kino KC cyklu pokazów „Bez cenzury”.

d1l6hcp

Letnie spotkania z „półkownikami” (tak nazywano filmy, które leżały na półkach) na dziedzińcu dawnego Domu Partii rozpocznie projekcja wstrząsającego swą wiarygodnością „Nadzoru”. Jako drugi, zaprezentowany zostanie obraz Janusza ZaorskiegoMatka królów”, za który reżyser otrzymał aż 15 nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. Filmem zamykającym cykl pokazów „Bez cenzury” będzie „Meta” Antoniego Krauze. Obraz przeleżał na półce aż 9 lat i dopiero zwycięski strajk w 1980 roku spowodował, że zezwolono na jego projekcję.

Pokazy filmów odbywać się będą od 6 lipca do 31 sierpnia, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie - dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, a obecnego Centrum Bankowo- Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

KALENDARZ PROJEKCJI

06.07, g. 21:30 - „Nadzór”, Polska, 1983, 118‘, reż. Wiesław Saniewski
13.07, g. 21:30 - „Matka królów”, Polska, 1982, 127‘, reż. Janusz Zaorski
27.07, g. 21:30 - „Kobieta samotna”, Polska,1981, 92‘, reż. Agnieszka Holland
10.08, g. 21:30 - „Przesłuchanie”, Polska, 1982, 111‘, reż. Ryszard Bugajski
24.08, g. 21:30 - „Spokój”, Polska, 1976, 81‘, reż. Krzysztof Kieślowski
31.08, g. 21:30 - „Meta”, Polska, 1971, 65‘, reż. Antoni Krauze

Zobaczcie fragment "Przesłuchania" z genialną rolą Krystyny Jandy!

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1l6hcp

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l6hcp
d1l6hcp