Trwa ładowanie...
d2x5r13

Za darmo: cykl filmowy "Ukrywanie. Ratujący od Zagłady"

Zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: cykl filmowy "Ukrywanie. Ratujący od Zagłady"
d2x5r13

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na ostatni w tym roku cykl filmowy. Jest on poświęcony tym, którzy z narażeniem życia decydowali się udzielić schronienia skazanym na Zagładę, nie zdawali sobie często sprawy z trudności, jakim przyjdzie stawić im czoła. Ci, którzy prosili o schronienie, również nie przypuszczali, jak trudno będzie im żyć w ukryciu. W grudniowym cyklu filmowym będzie okazja, aby przyjrzeć się skomplikowanym relacjom ratujących i ratowanych w kinematografii i historii Czech, Francji i Polski. Pretekstem do pojęcia tego tematu jest rocznica oficjalnego powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, które miało miejsce 4 grudnia 1942 roku.

Przeczytajcie też: Tak "rozbierano" IPN [Time Lapse WIDEO]

Podczas cyklu obejrzymy następujące filmy:

d2x5r13

3 grudnia, godz. 19:00, „W ukryciu”, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 2013, fab.

Okupowany Radom. Janina (Magdalena Boczarska), dobrze zapowiadająca się wiolonczelistka, mieszka z ojcem. Pewnego dnia mężczyzna przyprowadza do domu piękną Ester (Julia Pogrebińska), szukającą schronienia komunistkę, córkę przyjaciela. Początkowo przeciwna jej obecności Janina zaczyna odczuwać coraz większą fascynację obcą kobietą. Od chwili, gdy ojciec Janiny zostaje złapany w ulicznej obławie, Polka i Żydówka będą żyć niemal całkowicie odseparowane od zewnętrznego świata. W tej izolacji obudzą się uczucia, których żadna z nich się nie spodziewała.

10 grudnia, godz. 19:00, „Musimy sobie pomagać”, Jan Hřebejk, Czechy, 2000, fab.

Pełna nieoczekiwanych zwrotów czarna komedia o bohaterach i zdrajcach, gestach solidarności i mieszczańskiej hipokryzji. Józef i Maria Čižkowie to bezdzietne małżeństwo mieszkające w zajętym przez nazistów czeskim miasteczku. Niezbyt chętnie decydują się udzielić schronienia Dawidowi, uciekinierowi z obozu, synowi przedwojennego pracodawcy Josefa. Wbrew własnej woli Čizkowie stają się bohaterami, ale bohaterstwo wymaga ofiar po obu stronach.

d2x5r13

Film zdobył pięć Czeskich Lwów (w tym za najlepszy film i reżyserię) i Nagrodę Krytyków na festiwalu w Cottbus.

17 grudnia, godz. 19:00, „Ostatnie metro”, François Truffaut, Francja, 1980, fab.

Maria Steiner (Catherine Deneuve) wraz z mężem Lucasem – Niemcem żydowskiego pochodzenia - prowadzi teatr na Montmartrze. Kiedy w czasie niemieckiej okupacji sytuacja Żydów staje się niepewna, Lucas pozoruje wyjazd do Ameryki Południowej. W rzeczywistości ukrywa się w piwnicy teatru i przygotowuje nową sztukę. Zatrudniony do niej młody aktor (Gérard Depardieu) zakochuje się w Marii.

Film jednego z najważniejszych francuskich reżyserów, prekursora nowej fali, był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Zdobył też kilkanaście nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

d2x5r13

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Sprawdźcie inne darmowe wydarzenia w Warszawie!

d2x5r13

Podziel się opinią

Share
d2x5r13
d2x5r13