Trwa ładowanie...
d3spa00

Za darmo: Cykl koncertów "Obrazy z Warszawy. Powstanie 44"

Trzy różne koncerty w trzech różnych świątyniach. Słuchamy jednego i z całą widownią przenosimy się do kolejnego miejsca!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: Cykl koncertów "Obrazy z Warszawy. Powstanie 44"
d3spa00

W poniedziałek 18 sierpnia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie "Obrazy z Warszawy. Powstanie 44". W ramach tego projektu odbędą się 3 koncerty prezentujące, zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, 3 premierowe kompozycje, nawiązujące do wydarzeń Powstania Warszawskiego. Zabrzmią one jednego wieczoru w 3 kościołach na terenie Starego i Nowego Miasta. Będą to: Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela (godz. 18:15), kościół p.w. św. Jacka (godz. 19:15) i kościół Stygmatów św. Franciszka (godz. 20:15).

Utwory skomponowali twórcy związani z Warszawą: Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński. Każdy z nich miał na uwadze wybraną świątynię i inspirował się jej powstańczą historią.

Wspólną cechą wszystkich kompozycji jest przewaga elementu refleksyjnego i sakralnego nad bezpośrednim przekazem dramatycznym. Prócz tragicznych losów, integralną częścią każdej kompozycji jest uwzględnienie akustyki danego kościoła i dostosowane do niej rozmieszczenia poszczególnych muzyków w przestrzeni architektonicznej. Dzięki tym założeniom powstały utwory ściśle połączone z konkretnymi miejscami i ich historią.

d3spa00

Każdy koncert będzie trwał ok. 30 minut. Wystąpią zespoły kameralne orkiestry Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego. O powstańczej historii każdego z kościołów opowie świetna przewodniczka Karolina Paczyńska.

Ciekawym i istotnym elementem "Obrazów" będzie przechodzenie słuchaczy do kolejnych świątyń, w których będą odbywać się kolejne koncerty. Dzięki temu, przemierzając miejsca walk powstańczych, będzie czas zarówno na zadumę nad heroiczną historią Powstania Warszawskiego, skonfrontowaną z „turystyczną” współczesnością Starego i Nowego Miasta, jak i na refleksję nad usłyszanym utworem i jego przekazem.

Wstęp na wszystkie koncerty będzie wolny.

"Obrazy z Warszawy. Powstanie 44"
18 sierpnia, start o 18.15 - Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela (Kanonia 6)

d3spa00

Podziel się opinią

Share
d3spa00
d3spa00