Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Za darmo: Cykl spacerów architektonicznych

"Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za darmo: Cykl spacerów architektonicznych
d6yh7g2

*Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Tematem pierwszego z dwudziestu czterech darmowych spacerów, który odbędzie się już 23 kwietnia, będzie „Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania”. *

Tematyka dotyczy dziedzictwa kulturowego dzielnicy. Jest też związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

To już kolejna edycja spacerów architektonicznych po Warszawie organizowanych przez Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad dwieście osób. – Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które znajdując się w centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze. Nasi przewodnicy, wśród których są varsavianiści, historycy sztuki i architekci będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty i przestrzenie modernizowane, remontowane, a także rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zniknęły z mapy stolicy w czasie wojny, po wojnie lub całkiem niedawno –
dodaje.

d6yh7g2

W czasie spacerów przypomniana zostanie Warszawa z XIX w. czy 20-lecia międzywojennego i porównana z powojennymi planami architektonicznymi oraz z ich realizacją. Odwiedzone zostaną m.in. obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta lub dla niej charakterystyczne, np. Ściana Wschodnia, Plac Defilad, Plac Teatralny, ale także mniej znane jak chociażby willa Romualda Gutta. Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny.

Tematyka spacerów.
1. Plac Defilad - przestrzeń do zagospodarowania 23.04.2016 r. (sob.), godz. 12.00
2. Ściana Wschodnia 07.05.2016 r. (sob.), godz. 12.00
3. Na wschód od Ściany Wschodniej 15.05.2016 r. (niedz.), godz. 12.00
4. Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna? 22.05.2016 r. (niedz.), godz. 16.00

W dalszych terminach pojawią się m.in.: "Dworce Linii Średnicowej", "Plac Teatralny i jego "nowa" XX-wieczna pierzeja", "Plac Grzybowski", "Ściana Zachodnia – brakujące centrum", "Dzielnica Ministerstw", Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych", "Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów" oraz Muranów – osiedle pomnik". Szczegóły znajdziemy na tej stronie .

Jak podkreślają organizatorzy, spacery są darmowe, ale jeśli ktoś uważa, że przewodnik zasługuje na napiwek, może go wręczyć be wahania.

d6yh7g2

Przeczytajcie też: W PRL-owskiej Warszawie był królem życia. Potem trafił do więzienia

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2