Trwa ładowanie...

Za darmo: Dzień Indonezyjski

Koncerty, prelekcje filmowe, przymierzalnie strojów etnicznych, tradycyjne gry i zabawy oraz wiele innych atrakcji

Za darmo: Dzień Indonezyjski
d21swdx
d21swdx

Fundacja Azji i Pacyfiku we współpracy z Domem Kultury Śródmieście, Ambasadą Republiki Indonezji w Warszawie oraz Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Dzień Indonezyjski. W programie m.in. warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tradycyjne gry i zabawy, prelekcje i slajdowiska, projekcje filmów dokumentalnych, przymierzalnia tradycyjnych strojów, wystawa fotograficzna czy koncert Warsaw Gamelan Group. To wszystko czeka na Was 2 czerwca, w niedzielę, w Domu Kultury Śródmieście na ulicy Smolnej 9. Wstęp wolny.

Szczegóły programu: *
*
Warsztaty (obowiązują zapisy):

11.00-12.30 Lalki teatru cieni
10.30-11.30 Tatuaż etniczny
11.45-12.45 Tradycyjne gry i zabawy
13.00-14.00 Poco-poco - indonezyjski aerobik
14.30-15.30 Saman - taniec „tysiąca rąk”
15.30-16.30 Taniec balijski
17.15-18.15 Warsztaty gry na gamelanie jawajskim

Prelekcje:
13.00-14.00 Jawa. Kultura i tradycja
14.15-15.15 Wesele Minangkabau – film etnograficzny
15.30-16.30 Społeczność Mentawai i sztuka tatuażu
16.40-17.00 Wyspa Bali – film dokumentalny
19.00-20.30 Koncert Warsaw Gamelan Group (wejściówki)

Atrakcje towarzyszące (przez cały dzień):
• Atelier fotograficzne i przymierzalnia tradycyjnych strojów umożliwią przymierzenie stroju z wybranej, indonezyjskiej wyspy i zrobienie sobie w nim pamiątkowego zdjęcia.
• Wystawa fotograficzna „W cieniu Kerinci. Tradycje Sumatry” – kilkadziesiąt zdjęć prezentujących krajobrazy, budownictwo, rzemiosło tradycyjne oraz zwyczaje społeczności Minangkabau z Zachodniej Sumatry

d21swdx

WARSZTATY
Zapisy na warsztaty będą przyjmowane drogą mailową od 15 do 30 maja na adres dzienindonezyjski@gmail.com W tytule wiadomości proszę podać nazwę warsztatów, a w treści imię, nazwisko i wiek uczestnika. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń; wiadomości przysłane przed 15 maja nie będą brane pod uwagę.

Hall:
11.00-12.30 Lalki teatru cieni
Uczestnicy warsztatów (dzieci z pomocą rodziców) wykonają lalki teatru cieni oraz wcielą się w rolę lalkarza ożywiając je przed specjalnie przygotowanym ekranem. Maria Szymańska-Ilnata prowadząc zajęcia opowie o historii teatru lalkowego w Indonezji, jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności, występujących w nim postaciach i przedstawianych opowieściach. Wiek uczestników: 7-12 lat

* Sala taneczna:*
10.30-11.30 Tatuaż etniczny
Podróż do tajemniczych zakątków Indonezji. Dzieci poznają wojowników z wyspy Borneo oraz szamanów z Mentawai. Dowiedzą się o symbolice tatuażu, o znaczeniu jakie jest mu przypisywane, by następnie własnoręcznie wykonać wybrany, „zmywalny” wzór na swoim ciele. Prowadzący Tomasz Madej zaprezentuje dzieciom zestaw do tatuowania, który wykonał dla niego szaman z Mentawai. Wiek uczestników: 6-10 lat

11.45-12.45 Tradycyjne gry i zabawy
Polskie dzieci, pod okiem Anny Stacheckiej i Tomasza Madeja, będą miały wyjątkową okazję do osobistego przetestowania gier i zabaw takich jak konkurencje z „doczepianym ogonem”, czy gra congklak, które od lat znane są ich rówieśnikom z Indonezji. Wiek uczestników: 6-12 lat.

d21swdx

13.00-14.00 Poco-poco - indonezyjski aerobik
Zajęcia ruchowe przy muzyce praktykowane w Indonezji przez wszystkie grupy wiekowe, są szczególnie popularne wśród dojrzałych kobiet, ale uczestniczą w nich także mężczyźni. Łatwe kroki i przyjazna atmosfera pozwalają zrelaksować umysł utrzymując ciało w ciągłym, poprawiającym kondycję ruchu. Wiek uczestników: od 30 lat

14.15-15.15 Saman - taniec „tysiąca rąk”
Tradycyjny taniec z regionu Aceh na Sumatrze polegający na wykonywaniu różnorodnych gestów rękoma, w pozycji klęczącej. Zajęcia prowadzić będzie Diah Anggraini-Martin, absolwentka Wydziału Tańca w Instytucie Sztuki Indonezyjskiej w Yogyakarcie. Wiek uczestników: 12-50 lat. Zajęcia w języku angielskim.

15.30-16.30 Taniec balijski
Urodziwe, pięknie ubrane tancerki z Bali zdobią większość ulotek reklamowych biur podróży, a tańce, które wykonują podziwiane są przez ludzi z całego świata. Tajniki balijskich figur tanecznych zdradzać będzie Martyna Ćwiek, była stypendystka Rządu Republiki Indonezji, od lat regularnie powracająca na Bali i doskonaląca swój warsztat taneczny. Wiek uczestników: od 16 lat

d21swdx

Sala widowiskowa:
17.15-18.15 Warsztaty gry na gamelanie jawajskim
O wielowiekowej historii oraz zasadach gry na instrumentach składających się na tradycyjną orkiestrę jawajską opowie etnomuzykolog Dawid Martin, który praktyczne umiejętności gry i teoretyczną znajomość muzyki z wysp Indonezji doskonalił podczas studiów w Yogyakarcie. Uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywać jeden z tradycyjnych utworów ze Środkowej Jawy. Wiek uczestników: od 12 lat

* POKAZY*
Sala widowiskowa
13.00-14.00* Jawa. Kultura i tradycja*
Na Jawie, będącej od stuleci centrum politycznym, kulturalnym i ekonomicznym Indonezji, znaleźć można ślady dawnych tradycji i wierzeń, zabytki i wciąż żywe przykłady niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Marianna Lis omówi jedną z ulubionych rozrywek Jawajczyków, istniejący nieprzerwanie od ponad tysiąca lat teatr cieni, wayang kulit, którego historia jest odbiciem historii wyspy. Przedstawiając tradycyjny teatr indonezyjski, najważniejsze opowieści i ich bohaterów, ukaże jak zmieniała się i przekształcała Jawa i jaki wpływ miał teatr na rozwój kultury i sztuki.

14.15-15.15 Wesele Minangkabau – film etnograficzny
Film przedstawia przegotowania do tradycyjnego wesela społeczności Minangkabau z Zachodniej Sumatry oraz jego przebieg. Widowiskowe i skomplikowane rytuały i zwyczaje wyjaśniane są przez lokalnego znawcę tradycji oraz opatrzone polskim, etnograficznym komentarzem. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu.

d21swdx

15.30-16.30 Społeczność Mentawai i sztuka tatuażu
Antropologiczna opowieść Tomasza Madeja, pracownika Muzeum Azji i Pacyfiku, o podróży do ostatnich plemion w archipelagu Mentawai (Indonezja), gdzie zwyczaj tatuowania jest nadal praktykowany. Prelegent opowie o symbolice, wierzeniach i znaczeniu tatuażu w życiu mieszkańców wioski Butui. Prezentacja będzie ilustrowana materiałem fotograficznym oraz video.

16.40-17.00 Wyspa Bali – film dokumentalny
Dla wielu ludzi wyspa Bali w Indonezji kojarzy się z kręgiem turystów otaczających tańczące dziewczęta w pięknych, wzorzystych sukniach. Film zawiera także i ten element, ale jest w nim jeszcze coś więcej: rolnictwo, rzemiosło, obyczaje, a także przebogata tradycja religijna hindu-bali i balijskie chrześcijaństwo. Film o. Feliksa Poćwiardowskiego SVD nagrodzony na Światowym Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA w Berlinie w 1987 r.

19.00-20.30 Koncert Warsaw Gamelan Group
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną muzyka oraz tańce z Jawy, Bali i Sumatry. Publiczność usłyszy zarówno klasyczne, dworskie kompozycje jak i współczesne melodie zagrane na oryginalnych, jawajskich instrumentach. Wystąpi jedyny w Polsce zespół wykonujący tego typu muzykę, w skład którego wchodzą Indonezyjczycy oraz Polacy od lat zgłębiający kulturę muzyczną Nusantary.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali widowiskowej, na koncert obowiązywać będą bezpłatne wejściówki do odbioru od 27 maja w Galerii Azjatyckiej na ul. Freta 5 i w Kawiarni DKŚ, ul. Smolna 9.

d21swdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21swdx