Trwa ładowanie...

Za darmo: Mapa "Tu było, tu stało!"

Drukowana mapa obiektów które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989!

Za darmo: Mapa "Tu było, tu stało!"
d2qqdyd
d2qqdyd

28 listopada 2013 roku ukaże się druga część drukowanej mapy "Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku", która jest częścią projektu „Tu było, tu stało”.

Projekt, który na początku funkcjonował głównie w internecie, zaistniał w formie drukowanej po raz pierwszy w 2011 roku. Po dwóch latach przyszła pora na następna odsłonę.

Na nowej mapie zaznaczono dwadzieścia kolejnych stołecznych obiektów, które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989. Znalazły się wśród nich wyburzone budynki, m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora”, oraz obiekty, , które co prawda fizycznie istnieją, ale zostały w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka”, wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja”. Prezentujemy zarówno te budynki, które były cenne ze względu na swoją wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze – utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst, stanowiąc o charakterze danego miejsca. Są to niejednokrotnie przykłady interesującej myśli architektonicznej swego czasu.

Celem tej publikacji jest nie tylko udokumentowanie wybranych wyburzonych bądź przekształconych obiektów, lecz także zaciekawienie historią, tradycją i architekturą stolicy, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dziedzictwo kulturowe, a także o przestrzeń miejską Warszawy. Chcemy ocalić od zapomnienia budynki, które były świadkami historii, odgrywają też ważną rolę we wspomnieniach wielu mieszkańców stolicy.

d2qqdyd

Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna. Zawiera zdjęcia obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. Idea całego projektu „Tu było, tu stało” związana jest szerzej również z problematyką planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w kontekście ochrony jej dziedzictwa architektonicznego.

Jak ją zdobyć? Będzie rozdawana 28 listopada (czwartek) o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią, przy ulicy Karowej 20.
Poza tym będzie dostępna w kilku klubokawiarniach, a ich listę znajdziemy wkrótce pod TYM linkiem.

d2qqdyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qqdyd