Trwa ładowanie...

Za darmo: Muzyczny Spacer po Pradze

Spacer w rytm żywiołowej muzyki szlakiem żydowskich miejsc na Pradze
Share
Za darmo: Muzyczny Spacer po Pradze
dod1wgb

Jutro Muzyczny Spacer przejdzie ulicami Pragi! Uczestnicy stworzą roztańczony pochód, który muzycy poprowadzą wyznaczoną trasą. W tym roku gośćmi Spaceru będzie zespół Tzigunz Fanfara Awantura – niezwykle żywiołowa orkiestra dęta z Poznania. Wraz z przewodnikiem – Benjaminem Copem – Anglikiem mieszkającym w Warszawie i żywo zainteresowanym jej wielokulturowymi tradycjami antropologiem miejskim, poprowadzą nas przez stolicę śladami żydowskimi. Spacer jest jedną z atrakcji festiwalu Warszawa Singera i rozpocznie się jutro, w sobotę, 31 sierpnia o godzinie 16:30 na skwerze między blokami Bródnowska 4 i Bródnowska 6/12. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spacer poprowadzi po Nowej Pradze, która powstała w latach 60. XIX wieku. Rozwijała się bardzo prężnie dzięki między innymi Żydom, którzy dosyć szybko zaczęli się tu osiedlać, pracować i tworzyć społeczność. Była tu gmina żydowska oraz synagoga, o której mało kto pamięta. W miejscu jej istnienia rozpocznie się Muzyczny Spacer. Nie jest to żaden charakterystyczny punkt. Nie ma tu nawet strzępu informacji na jej temat.

Spotkamy się pomiędzy dwoma zwykłymi blokami i choć na chwilę postawimy pomnik przeszłości- mówią organizatorzy - W dalszej części trasy będziemy odkrywać różne punkty związane z żydowską społecznością, niegdyś tu mieszkającą. Wskażemy gdzie mieściła się rytualna mykwa, domy modlitwy oraz jedne z najstarszych budynków Warszawy. A to wszystko wśród niezwykłej różnorodności architektonicznej, gdzie współistnieją oryginalne hale fabryczne z XIX wieku, kamienice proszące się o renowację, puste place po tych, które się nie doczekały, peerelowskie bloki i nowe apartamentowce.

dod1wgb

Finałowy koncert kapeli Tzigunz Fanfara Awantura, która poprowadzi Spacer, odbędzie się w kulturalno-klubowym zagłębiu Pragi Północ – na podwórku przy ul. 11 listopada 22.

TRASA: Start – skwer między blokami Bródnowska 4 i Bródnowska 6/12 – ul. Bródnowska – ul. Szwedzka – ul. Strzelecka (przejście przez podwórko przy ul. Strzeleckiej 28 do ul. Stalowej) – ul. Stalowa – ul. Środkowa – ul. Strzelecka – ul. Konopacka – ul. 11 listopada – FINAŁOWY KONCERT godz. 19:00 – podwórko przy ul. 11 listopada 22.

Skład zespołu: Michai Andżelo (saksofon altowy), Zlatko Fetisz (saksofon barytonowy), kapelmistrz, Fanfara Mordulec (trąbka), Szlomo Svinic (trąbka, saksofon barytonowy), Mahala Melechovic Rai (klarnet, klarnet basowy), Don Tubescu (tuba), Chleb Chlebarov (bateria).

dod1wgb

Podziel się opinią

Share
dod1wgb
dod1wgb