Trwa ładowanie...

Za darmo: VI Przegląd Filmów Wartościowych "Prześwit"

Pięć wybitnych filmów wokół tematu „jak upada człowiek” [WIDEO]

Za darmo: VI Przegląd Filmów Wartościowych "Prześwit"
d35j2ob
d35j2ob

Już po raz szósty warszawskie kino "Świt" zaprasza kinomanów na Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit”. Zobaczymy wybitne, artystycznie filmy, niosące w sobie dodatkowo ważne przesłanie moralne, duchowe lub religijne. Mottem przewodnim wszystkich przeglądów są słowa Andrieja Tarkowskiego, iż „Artyści powinni przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra”.

Wstęp na wydarzenia jest wolny

Aktualny przegląd oscylował będzie wokół tematu „Jak upada człowiek”, czyli będzie prezentował filmy dotykające sytuacji egzystencjalnego upadku człowieka, który może być spowodowany najróżniejszymi czynnikami, ale zawsze prowadzi do wewnętrznego załamania. Po nim może nastąpić odrodzenie, ale może też postępować dalsza destrukcja człowieka. Prezentowane filmy ukażą właśnie takie dwie drogi, dając widzom możliwość skonfrontowania własnych przemyśleń i doświadczeń na zaproponowany temat. Przed każdym filmem zaplanowana jest prelekcja krytyka filmowego.

W czasie przeglądu dojdzie też do otwarcia wystawy artysty Pawła Sky’a, na stałe projektującego dla kina Świt plakaty filmowe. **

Program Przeglądu
14 listopada
Godz. 18.00 - „Zostawić Las Vegas” reż. Mike Figgis, 1985 r., 112 min.

d35j2ob

Film powstał na podstawie opublikowanej w 1990 r. pierwszej powieści amerykańskiego pisarza Johna O'Briena. Odtwórca głównej roli Nicholas Cage za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian.
John O'Brien opowiada, po trosze własną, historię o upadku alkoholika. Ben - utalentowany hollywoodzki scenarzysta, któremu desperacka pogoń za alkoholem zabiera pracę wyjeżdża do Las Vegas. Chce tam zapić się na śmierć.

Godz. 20.00 - “Żyj i pamiętaj” reż. Aleksander Proszkin, 2008 r., 100 min.

Film powstał na podstawie opowiadania Walentina Rasputina „Żyj i pamiętaj”. Akcja filmu rozpoczyna się zimą 1945 roku w zapadłej syberyjskiej wsi, do której niespodzianie przybywa mężczyzna, który uciekł z wojska. Jego żona gotowa jest ponieść największe poświęcenia, by chronić męża. W Armii Czerwonej z uciekinierami z wojska rozprawiano się bezlitośnie, a surowe represje mogły spaść również na najbliższą rodzinę. Mroczny klimat opowieści podkreślają jeszcze zdjęcia pięknej, ale i groźnej syberyjskiej przyrody.

15 listopada

Godz. 18.00 - Paweł Sky. Posters for Bródno - wystawa plakatów z lat 2000-2014

Godz.19.00. "Misja” reż. Roland Joffe, 1986 r., 126 min.

d35j2ob

Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb południowo - amerykańskiej dżungli, gdzie buduje misje dla Indian Guarani. Niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca w osobie Rodriga Mendozy (Robert De Niro), nawróconego najemnika - łowcy niewolników i bratobójcy. Film pod każdym względem niezwykły. Oszczędna, a mimo to pełna ekspresji gra aktorska. Niecodzienna aurę współtworzą: naturalna sceneria dzikiej Amazonii i osobliwa muzyka Ennio Morricone. Film obsypany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą w Cannes - 1986.

16 listopada
Godz. 16.00 - „Bez przebaczenia” reż. Clint Eastwood, 1992 r., 131 min.

Clint Eastwood i Morgan Freeman grają emerytowanych rewolwerowców, którzy po raz ostatni chwytają za broń, by wziąć udział w polowaniu na przestępcę. Richard Harris wciela się w rolę zawodowego zabójcy, a Hackman gra przebiegłego szeryfa. Film uznany został za jedno ze stu największych arcydzieł w historii amerykańskiego kina i wyróżniony czterema Oscarami - najlepszy film, reżyseria, drugoplanowa rola męska (G.Hackman) i montaż.

d35j2ob

Godz. 18.30 - „Wściekły byk” reż. Martin Scorsese, reż. 1980 r., 129 min.

Film oparty na historii życia słynnego boksera Jake'a La Motty; ukazuje czasy jego triumfów i porażek aż po dni gorzkiej starości. Nieokiełznana natura, siła i agresja na ringu czyniły z La Motty prawdziwą, niepokonaną bestię, w życiu prywatnym natomiast wpędziły go w błędne koło szaleństwa i furii.

Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit”
14-16 listopada.
Kino "Świt", ul. Wysockiego 11.
Strona internetowa .

d35j2ob

Przeczytajcie też: Bollywood w Warszawie. Premiera "Kick" - 7 listopada! [TRAILER]* Poniżej trailer "Zostawić Las Vegas" *

d35j2ob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35j2ob