Trwa ładowanie...

Za darmo: Warszawa, Polska, świat lat 50. w obiektywie Władysława Sławnego

Bal w PGR, pogrzeb Bieruta, budowa Pałacu Kultury. Dzisiaj otwarcie nowej wystawy w DSH

Za darmo: Warszawa, Polska, świat lat 50. w obiektywie Władysława Sławnego
d7np3by
d7np3by

Pogrzeb Bieruta. Świeżo wybudowany Pałac Kultury. Wydarzenia października 1956 roku. Przy tych wszystkich wydarzeniach w Warszawie Władysław Sławny. Dzisiaj o godzinie o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż wystawy "Świat Sławnego", a niej wyjątkowe zdjęcia Warszawy, Polski i świata z lat 50. Wśród gości m.in. synowie Władysława Sławnego – Francis i Jean Sławny.

Władysław Sławny (1907-1991) jest fotografem zapomnianym. Ten wybitny twórca polskiego powojennego fotoreportażu nigdy dotąd nie miał swojej wystawy. Władysław Sławny w latach 1950-57 współtworzył legendarny tygodnik „Świat”, kierując jego działem fotograficznym. Po wielu latach pracy w Paryżu, Sławny znakomicie się orientował w zachodniej szkole fotoreportażu, której poziom wyznaczały czasopisma „Life” i „Paris Match”, dzięki czemu w tygodniku zaczęły ukazywać się zdjęcia nie ustępujące poziomem światowym.

Archiwum „Świata” i wiele zdjęć Sławnego przepadło, ale część jego fotograficznej spuścizny zachowała się w Paryżu w zbiorach rodzinnych. Dzięki współpracy z synami Sławnego – których odnaleziono we Francji – oraz z Polską Agencją Fotografów FORUM, udało się zdigitalizować zachowane zdjęcia.

Na wystawie będą pokazane ybrane fotografie z lat 50. Wśród prezentowanych prac będzie można obejrzeć zarówno charakterystyczne dla epoki świadectwa codzienności jak fotoreportaż z Nowej Huty czy z balu w PGR, jak i zapisy przełomowych momentów dekady, w tym zdjęcia z pogrzebu Bieruta czy wydarzeń października 1956 roku.

d7np3by

Zobaczcie część zdjęć z wystawy w naszej galerii poniżej.

d7np3by
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7np3by