Trwa ładowanie...

Za darmo: Warszawa, Teheran, Tel Awiw - refleksja dyplomaty

Pamiętajmy, że to co się dzieje na świecie i u sąsiadów dotyka bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas

Za darmo: Warszawa, Teheran, Tel Awiw - refleksja dyplomaty
d1lquik
d1lquik

20 marca o godz. 17:30 w Ratuszu Dzielnicy Ursynów (Al. KEN 61, stacja metra Imielin) odbędzie się drugie już spotkanie w ramach Wszechnicy Dyplomatycznej na Ursynowie. Gościem będzie tym razem dyplomata i prawnik Jan Wojciech Piekarski, który wygłosi prelekcję „Warszawa, Teheran, Tel Awiw – refleksja dyplomaty”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Jan Wojciech Piekarski to dyplomata i prawnik. Pełnił funkcje wicedyrektora, dyrektora departamentu i dyrektora generalnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1994–1997 był szefem Protokołu Dyplomatycznego MSZ. Organizował wizyty państwowe monarchów (Cesarz Japonii, Elżbieta II, Król Belgów, Królowa Holandii, Król Norwegii, Królowa Danii, Król Szwecji, WK Luksemburga), prezydentów i premierów Stanów Zjednoczonych, Francji, Rosji, Ukrainy, Chin, większości krajów europejskich, wielu krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Bliskiego Wschodu. Za granicą pełnił m.in. funkcje I sekretarza ambasady w Iranie (1977-1981), ambasadora w Pakistanie (1984-1989), szefa Sekcji Interesów Amerykańskich w Iraku (1991-1994), ambasadora w Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luksemburga (1997-2002), a także w Państwie Izrael (2003-2006). Wykładowca renomowanych uczelni w kraju. Jest autorem i współautorem książek oraz podręczników na temat protokołu dyplomatycznego. Posiada wiele
odznaczeń polskich i zagranicznych m.in. Kawalera Orderu Odrodzenia Polski, Komandora Legii Honorowej Republiki Francuskiej oraz Złoty Medal Zasługi Departamentu Stanu USA.

Wszechnica Dyplomatycznajest nowym projektem realizowanym we współpracy Urzędu Dzielnicy Ursynów z Akademią Finansów i Biznesu Vistula oraz Klubem Ambasadora działającym przy tej uczelni. Gościem pierwszego spotkania w lutym br. był dr Zdzisław Rapacki, były Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, który wygłosił odczyt na temat „Czy Unia Europejska może się rozpaść?”.

Z pomysłem zorganizowania Wszechnicy Dyplomatycznej wystąpił Klub Ambasadora działający przy znajdującej się na Ursynowie Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Propozycja ta spotkała się z pozytywną reakcją ze strony burmistrza Ursynowa Piotra Guziała. - Jestem synem dyplomaty i wiem, że w dzisiejszych czasach znajomość spraw dziejących się nie tylko na naszym podwórku, ale również na drugim krańcu globu pozwala lepiej rozumieć procesy polityczne i społeczne, które przecież mają wpływ na życie jednostki. Stąd tez postanowiłem zorganizować dla mieszkańców Ursynowa cykl spotkań z wybitnymi polskimi dyplomatami. Raz w miesiącu w ursynowskim Ratuszu będziemy rozmawiać na wybrany temat z zakresu polityki międzynarodowej. Tematami spotkań będą najbardziej gorące we współczesnym świecie problemy i wyzwania związane z polityką międzynarodową..

- Żyjemy w czasach powszechnej globalizacji i rosnącej zależności wszystkich od wszystkich. Międzynarodowa wymiana handlowa, naukowa, kulturalna, sportowa, turystyczna itd. dotyczy właściwie większości obywateli w poszczególnych krajach na całym świecie. Klasyczna dyplomacja przestaje być sztuką tajemną dla wybranych i przekształca się w dyplomację publiczną. To co się dzieje na świecie i u sąsiadów dotyka bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas – dodaje przewodniczący Klubu Ambasadora Ryszard Fijałkowski, doświadczony polski dyplomata, m.in. były ambasador RP we Francji i były Dyrektor Generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

d1lquik

Kolejne spotkania Wszechnicy odbędą się: 17 kwietnia, 22 maja oraz 19 czerwca (środy o godz. 17.30) w sali konferencyjnej ursynowskiego Ratusza.

d1lquik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lquik