Trwa ładowanie...

Za ile wynajmiemy mieszkanie we wrześniu?

Setki studentów wystartują niedługo w wyścigu o tanią "chatę"

Za ile wynajmiemy mieszkanie we wrześniu?
ddzubxr
ddzubxr

Kończące się lato i zbliżający się początek roku akademickiego to tradycyjnie czas wzmożonego popytu na rynku najmu mieszkań. Setki warszawskich studentów rozpoczynają intensywne poszukiwania ofert, głównie tych najtańszych – 1 i 2-pokojowych.

Niestety, ceny mieskań w ciągu ostatniego roku wzrosły. Spadły jedynie o kilka procent stawki za wynajem cieszących się mniejszym zainteresowaniem mieszkań 3 i 4-pokojowych. Tak wynika z analizy, którą przeprowadził portal Domy.pl .

Do studentów dołączają powracający z ostatnich, długich wakacji tegoroczni absolwenci, zamierzający związać się zawodowo ze stolicą, w której studiowali oraz wszyscy ci, którzy z różnych przyczyn wybrali wynajem zamiast zakupu własnego M. Konkurencja jest ostra.

ddzubxr

Średni czynsz za wynajem mieszkania 1-pokojowego, którego szuka co czwarty klient, wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym średnio o 3%. Stawki za wynajem najpopularniejszych mieszkań - 2-pokojowych - wzrosły średnio o zaledwie 2%.

Taniej można wynająć mieszkania większe - 3 i 4-pokojowe. Pierwsze, poszukiwane przez niepełna 17% klientów, staniały o 4%. Czteropokojowe staniały o blisko 6%.

Jak wynika z badań , mimo pojawiających się co jakiś czas w mediach doniesień o oszustwach, do jakich dochodzi podczas zawieranych umów najmu, wciąż blisko 44% klientów, zainteresowanych wynajęciem mieszkania, zdecydowanych jest dokonać transakcji samodzielnie – bez udziału pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wizja zapłacenia prowizji za usługę skutecznie zniechęca poszukujących do powierzenia zadania poszukiwania odpowiedniej oferty i zapewnieniu bezpieczeństwa transakcji zawodowemu pośrednikowi.

Choć stawki za wynajem najpopularniejszych typów mieszkań wzrosły nieznacznie, to i tak dla wielu klientów, zwłaszcza niepracujących studentów, są one zbyt wysokie.

Samodzielne zamieszkanie w kawalerce w Warszawie jest również niemożliwe dla osoby zatrudnionej na niezbyt dobrze opłacanym stanowisku. Np. pensja wysokości 1500 zł (na rękę), która nawet w Warszawie nie należy do rzadkości, wystarczyłaby zaledwie na opłacenie czynszu i zwykle płatnych osobno należności za prąd, gaz i wodę. Dlatego wiele osób poszukujących dla siebie dachu nad głową decyduje się na wynajem mieszkania do spółki z inną osobą lub osobami.

ddzubxr

Obecnie za wynajem samodzielnego pokoju w Warszawie trzeba zapłacić średnio 790 zł miesięcznie. Za mieszkanie jednopokojowe - średnio musimy zapłacić 1596 zł. Dwupokojowe to wydatek rzędu 2165, a trzypokojowe - 3020 (ponad tysiąc złotych na głowę!). Cztery pokoje to wydatek blisko 4,800 zł.

Jednym słowem, jest drogo. Najtaniej jest wynająć samodzielny pokój rezygnując z prywatności lub wynająć mieszkanie trzypokojowe prywatność trochę tylko ograniczając.

ddzubxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddzubxr