Trwa ładowanie...

Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie w listopadzie za darmo!

Akcja odbywa się po raz czwarty

Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie w listopadzie za darmo!
d2thgkm
d2thgkm

Kilkaset lekcji muzealnych, cenne zabytki, znakomite kolekcje dzieł sztuki, a przede wszystkim wspaniałe obiekty. Rusza akcja "Darmowy listopad". W stolicy biorą w niej udział Zamek Królewski, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Muzeum oraz Łazienki Królewskie.

Listopadowa akcja to okazja do zapoznania się ze spuścizną naszych monarchów, wspaniałą architekturą, obejrzeć dzieła sztuki, gromadzone w czasie, gdy Europa przeżywała rewolucję polityczną, kulturalną i obyczajową.

"Darmowy listopad", który w tym roku odbywa się już po raz czwarty, jest częścią programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa dla czterech Rezydencji Królewskich: Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie.

Łazienki Królewskie

W łazienkach obiekty można zwiedzać w poniedziałek w godz. 11-18, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są także audioprzewodniki (płatne 5 zł).

Od poniedziałku do piątku o godz. 11 i godz. 17 odbędą się „Kreatywne spotkania z królewskimi kolekcjami” w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, a także Pałacu Myślewickim, podczas których pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o bezcennych dziełach sztuki, zgromadzonych w letniej rezydencji Stanisława Augusta.

d2thgkm

Atrakcją listopadowych weekendów będzie "Natrętne zwiedzanie Teatru Królewskiego i królewskich kolekcji” - w soboty i niedziele o godz. 11 i godz. 14 (czas trwania 60 minut). Miejsce spotkania: wejście do Starej Oranżerii od Ogrodu Oranżeryjnego. Dzieci i młodzież szkolna oraz pozostałe grupy zorganizowane - konieczna rezerwacja rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, (22) 50 60 183. Dodatkowo, w niedzielę w godz. 12, można będzie wziąć udział w bezpłatnych „Salonach Poezji” w Starej Oranżerii.

W każdą sobotę listopada w godz. 19-23 zapraszamy zaś na „Nocne zwiedzanie” Pałacu na Wyspie. Tam też, w niedziele o godz. 12, można będzie za darmo posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”.

Z okazji „Darmowego listopada” Łazienki Królewskie przygotowały także 200 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Udział w nich wymaga rezerwacji - rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, (22) 50 60 183. Zajęcia odbywać się będą w Pałacu na Wyspie oraz w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii.

W listopadzie, w Łazienkach Królewskich, odbędzie się także II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego, poświęcony twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu oraz Festiwal De Musica. Z tej okazji w piątek, 13 listopada, o godz.14 zaplanowano wykłady "Teoria sztuki" i "Strzały czasu" w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. O godz. 19 odbędzie się natomiast koncert klawesynowy połączony z czytaniem przez aktora fragmentów książek K. Bergera (Teatr Królewski w Starej Oranżerii). W sobotę, 14 listopada, o godz. 11 zapraszamy na Międzynarodową Konferencję Naukową "Muzyka w Kulturze Oświecenia" (Pałac Myślewicki). W niedzielę, 15 listopada, o godz. 15 odbędzie się wykład "Bliżej muzyki. Intymne myśli wielkich kompozytorów". Ponadto w listopadzie obowiązuje 10 proc. promocja na wszystkie wydawnictwa Łazienek Królewskich.

d2thgkm

Zamek Królewski

W dniach 3 – 29 listopada na Zamku bezpłatnie będzie można odwiedzić ekspozycje stałe: Trasa Zamek, Galeria Lanckorońskich, Wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku, Apartament księcia Józefa Poniatowskiego, Wystawa Kobierców Wschodnich. Obowiązuje dzienny limit zwiedzających. W dniach 1 - 2 listopada Zamek będzie nieczynny. W dniu 11 listopada 2015 r. Sala Wielka, Sala Rady, Gabinet Numizmatyczny, Mieszkanie Żeromskiego oraz wystawa Szachy w średniowieczu będą niedostępne dla zwiedzających. Tego dnia wystawa Napoleon i sztuka czynna będzie do godz. 20.00.

Pałac w Wilanowie

Pałac zaprasza do historycznej rezydencji królewskiej w Wilanowie wszystkich zainteresowanych zabytkami i dziełami sztuki. Dostępne sa w barokowym pałacu, pełnym pamiątek po dawnych mieszkańcach. - Mamy nadzieję, że na wizytę w muzeum tym razem zdecydują się także te osoby, które z różnych powodów nie uczestniczyły dotychczas w naszych programach popularyzujących wiedzę o historii i kulturze staropolskiej, wystawach i warsztatach. Zachęcamy również do obejrzenia wystawy czasowej „Wokół herbaty, kawy i czekolady” , gdzie prezentujemy wilanowską kolekcję ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki - zachęcają władze Pałacu.

Grupy dzieci i młodzieży mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach muzealnych, natomiast dla dorosłych przygotowano spacery tematyczne. Goście indywidualni oraz grupy zorganizowane zwiedzające muzeum z własnym przewodnikiem lub we własnym zakresie będą mogły odebrać bezpłatne bilety w kasie muzeum.

d2thgkm

Ważne informacje:
- Bezpłatne bilety można odebrać w kasie muzeum, nie obowiązuje rezerwacja. Zwiedzanie grupowe oraz bezpłatne zajęcia edukacyjne odbywają się na podstawie wcześniejszej rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
– Jedna grupa zorganizowana nie powinna liczyć więcej niż 25 osób (ze względu na ich bezpieczeństwo i w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach historycznych oraz wąskich i stromych przejściach).
– Wystawa „Wokół herbaty, kawy i czekolady” zlokalizowana jest na pierwszym piętrze pałacu wilanowskiego, w skrzydle północnym.
– Wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła, otwartego w godz. 16–21, pozostaje płatny. Nie obowiązuje rezerwacja. Zapraszamy! Rezerwacja: 22 54 42 850 lub e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Przeczytajcie też:* *

d2thgkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2thgkm