Trwa ładowanie...

Zaskakująca decyzja Danuty Szaflarskiej! 101-letnia aktorka kończy karierę?

W 2016 roku aktorka miała wystąpić w spektaklu "Sklep przy głównej ulicy" na deskach Teatru Żydowskiego, ale uniemożliwił jej to pogarszający się stan zdrowia.

Zaskakująca decyzja Danuty Szaflarskiej! 101-letnia aktorka kończy karierę?
d2kmcsv
d2kmcsv

Do zeszłego roku Danuta Szaflarska biła rekordy stażu na scenie. W 2014 roku zagrała w spektaklu Druga kobieta, a rok później - w wieku 100 lat - wystąpiła w węgierskiej produkcji Mama i inne cudaki z naszej rodziny. W ostatnich miesiącach zmagała się jednak z problemami zdrowotnymi i kilka dni temu, po kolejnej wizycie w szpitalu, zapowiedziała, że ostatecznie kończy trwającą od ponad 80 lat karierę.

Szaflarska zadebiutowała w wieku 24 lat (w 1939 roku) rolą w spektaklu Szczęśliwe dni. Świeżo upieczona absolwentka Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej przez następne lata występowała w Wilnie i w teatrach konspiracyjnych. Była też łączniczką w Powstaniu Warszawskim.

W 1945 roku Szaflarska zagrała główną rolę w pierwszym polskim powojennym filmie Zakazane piosenki. Do lat 50. była związana z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Kameralnym w Łodzi i Teatrem Współczesnym w Warszawie, grając jednocześnie w filmach, między innymi Skarbie, Spotkaniu nad Łabą i Zemście.

Jej dorobkiem można by obdzielić wiele dobrych aktorek. Szaflarska wystąpiła w 80 filmach (!), ponad 70 sztukach teatralnych i niemal 60 spektaklach Teatru Telewizji. W wieku 92 lat zagrała główną rolę w filmie Pora umierać, za którą wyróżniono ją na festiwalu w Gdyni. W 2008 roku została uhonorowana Złotą Kaczką dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.

W 2016 roku aktorka miała wystąpić w spektaklu Sklep przy głównej ulicy na deskach Teatru Żydowskiego, ale uniemożliwił jej to pogarszający się stan zdrowia. Kilka dni temu zadecydowała, że to koniec jej kariery.

d2kmcsv

- Nigdzie nie będę się pokazywać i nigdzie występować - powiedziała Super Expressowi.

Źródło: se.pl/Pudelek.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

d2kmcsv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kmcsv