Trwa ładowanie...

Zawalił się dach kamienicy na Pradze Północ. Budynek czeka rozbiórka

Strażacy ewakuowali 64 mieszkańców sąsiednich mieszkań.

Share
Zawalił się dach kamienicy na Pradze Północ. Budynek czeka rozbiórka
d2v9f30

W poniedziałek wieczorem zawalił się dach opuszczonej kamienicy przy ul. Bródnowskiej 16 na Pradze Północ. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano 64 osoby z 40 sąsiednich mieszkań.

Między godziną 21 a 22 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu pięciopiętrowego budynku przy ulicy Bródnowskiej. Strażacy przy pomocy specjalnego sprzętu i psów ratowniczych przeszukali gruzowisko, ale na szczęście nie znaleźli żadnych poszkodowanych. Na miejscu pojawiły się również służby nadzoru budowlanego, a także przedstawiciele władz miasta i dzielnicy.

Strażacy ewakuowali 64 mieszkańców sąsiednich mieszkań. Zaprowadzono ich do autokaru podstawionego przez służby miejskie. Po sprawdzeniu, czy konstrukcja sąsiednich bloków nie została naruszona, służby pozwoliły im wrócić do swoich domów.

d2v9f30

"Nocna akcja przy Bródnowskiej zakończona. Mieszkańcy Bródnowskiej 14 wrócili bezpiecznie do domów. Natomiast zawalona kamienica przy Bródnowskiej 16 zostanie niezwłocznie rozebrana" – napisał na fcebookowym profilu Wojciech Zabłocki burmistrz dzielnicy Praga Północ.

Rozbiórka zawalonego budynku rozpocznie się we wtorek. Możliwe, że na ten czas sąsiedzi kamienicy będą musieli przenieść się do hoteli. Jak podaje tvnwarszawa.pl, do zawalenia dachu najprawdopodobniej nie przyczyniły się osoby trzecie.

- Biorąc pod uwagę stan techniczny budynku i warunki atmosferyczne, które panowały czyli gwałtowne i długotrwałe opady deszczu, to mogło wpłynąć znacząco na wzrost masy niezabezpieczonej konstrukcji dachowej. Prawdopodobnie to było główną przyczyną zawalenie się stropu w tym budynku - wyjaśniał tvnwarszawa.pl Grzegorz Trzeciak ze stołecznej straży pożarnej.

Kolejne sprawy

Jak pisaliśmy na WawaLove.pl, w kwietniu w podobnych okolicznościach zawaliła się kamienica na przy ulicy Wileńskiej 5 na Pradze Północ. Wówczas w dół runęły cztery piętra kamienicy. Obyło się bez ofiar. Budynek przy Wileńskiej 5 kilka lat temu również został wykwaterowany. Oficjalnie nikt tam nie mieszkał.

d2v9f30

Niedawno informowaliśmy na WawaLove.pl o sprawie wykwaterowania mieszkańców kamienicy przy ul. Strzeleckiej 10 i 26. Powód? Zły stan budynków i budowa drugiej linii metra, którego tunel ma być drążony pod kamienicami. Lokatorom dano 10 dni na wyprowadzkę.

Decyzję o wykwaterowaniu mieszkańców z dwóch praskich kamienic podjął powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. O decyzji mieszkańców poinformowano 24 maja. – Nakazuje ona wykwaterowanie nieruchomości ze względu na ich stan techniczny. Jednocześnie w związku z budową II linii metra powstała konieczność przeniesienia mieszkańców do nowych lokali, zanim tarcza metra zacznie drążyć tunel pod tymi nieruchomościami. Pozostałe budynki przy ul. Strzeleckiej nie muszą być opróżnione – mówił naszej reporterce Karol Szyszko, rzecznik prasowy urzędu na Pradze-Północ. Mieszkańcy mieli czas do 7 czerwca.

d2v9f30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9f30
d2v9f30