Trwa ładowanie...

Zbudują przejście do najbardziej tajemniczego cmentarza w Warszawie. Leży tam 500 ofiar cholery

Cmentarz utworzono w latach 1872-1873, gdy Pragę nawiedziła zaraz cholery.

Share
Zbudują przejście do najbardziej tajemniczego cmentarza w Warszawie. Leży tam 500 ofiar cholery
d1awjkn

Warszawie znajduje się kompletnie odcięty od świata cmentarz choleryczny. Droga do tajemniczej nekropolii prowadzi przez gąszcz drzew i krzaków. Otaczają go tory kolejowe. Niebawem ma się to zmienić, ponieważ powstanie tam specjalne przejście podziemne.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w poniedziałek, 25 września, podpisały umowę na 126 mln złotych. Projekt przewiduje przebudowę linii pomiędzy Warszawą Gdańską a Rembertowem. Wymienione zostaną tory oraz sieć trakcyjna. Powstanie nowy przystanek Warszawa Stalowa. Projekt zakłada również budowę nowych przejść podziemnych, jedno będzie prowadziło na cmentarz choleryczny.

Zaraza na Pradze

Cmentarz utworzono w latach 1872-1873, gdy Pragę nawiedziła zaraz cholery. Zmarło wtedy blisko 500 osób. Ciała pochowano w specjalnie stworzonej nekropolii na obrzeżach miasta, aby odizolować je od skupisk ludzkich. Poza ofiarami zarazy, pochowano tam w latach 1876-1882 siedmiu żołnierzy określanych mianem "bałwochwalców", czyli wyznawców religii pogańskiej.

W 1908 roku szczątki zmarłych przeniesiono do zbiorowej mogiły 100 metrów dalej w związku z budową węzła kolejowego. Otoczono go czerwonym murem bez wejścia. W trakcie wojny popadł w ruinę. Dopiero w 2009 roku miejscy aktywiści pomogli w jego odbudowie. Cmentarz zlokalizowany jest w okolicach Ronda Żaba i Ronda Starzyńskiego.

d1awjkn

źrółdło: TVN Warszawa

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl. *Przeczytaj też:* Wisła. Do stolicy zbliża się wysoka fala wody

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1awjkn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1awjkn
d1awjkn