Trwa ładowanie...
d25ctba

Zdjęcia znanego kronikarza Warszawy dostępne w sieci

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcia znanego kronikarza Warszawy dostępne w sieci
d25ctba
  1. marca na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępniono Archiwum Tadeusza Rolke - znanego fotografa, kronikarza Warszawy. Tysiące zdjęć Rolkego przedstawiają nasze miasto od połowy lat 50. do dziś.

Zobacz również: Warszawa w 1880 roku [ZDJĘCIA]

Archiwum Tadeusza Rolke składa się z 62 000 negatywów i 4 000 slajdów. Ten bezcenny zbiór prac fotografa, pracującego w Polsce i w Niemczech, można podzielić na kilka kategorii.

d25ctba

Pierwsza grupa to prace z okresu, gdy Rolke współpracował z pismami takimi jak „Stolica”, „Polska”, Ty i Ja” i specjalizował się w fotografii reportażowej, szczególną uwagę poświęcając swojemu miastu rodzinnemu, Warszawie. Druga część to bezcenna dla Muzeum dokumentacja różnych aspektów życia artystycznego w Polsce od połowy lat 50. Osobne miejsce zajmuje wizualna historia polskiej mody sięgająca również lat 50. oraz zbiór fotografii z lat 70., gdy Rolke przebywał na trwającej 10 lat emigracji w Republice Federalnej Niemiec i współpracował z pismami „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Stern”.

Ponadto archiwum zawiera prace autonomiczne Tadeusza Rolke jak na przykład Fischmarkt (1978), Ślady (1984-1995), Remake (1983/2009) czy Tu Byliśmy (od 2008).

artmuseum.pl

Czytaj również: Tymczasem w Warszawie [śmieszne zdjęcia]

d25ctba

Podziel się opinią

Share

d25ctba

d25ctba