Trwa ładowanie...

Zmarł Andrzej Wajda. Miał 90 lat

Laureat Oscara z 2000 roku był Honorowym Obywatelem Warszawy [WIDEO].

Zmarł Andrzej Wajda. Miał 90 lat
d3emovp
d3emovp

W wieku 90 lat zmarł reżyser Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Autor tak słynnych obrazów, jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". Współtwórca polskiej szkoły filmowej. 15 lat temu, 26 marca 2000 roku, Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Andrzej Wajda jest twórcą takich filmów, jak: "Popiół i diament", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Tatarak". W 2013 roku premierę miał jego obraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Międzynarodowy sukces odniósł po premierze filmu "Kanał" (1957), filmie poruszającym tematykę powstania warszawskiego . Film, oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego (uczestnika powstania, który przeszedł przez kanały podczas powstania warszawskiego) i zrealizowany według jego scenariusza, ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. W 1990 roku Wajda nakręcił czarno-biały film Korczak, który był biografią zamordowanego w Treblince, warszawskiego pedagoga Janusza Korczaka. Dwa lata później powrócił do rozrachunków z czasami II wojny światowej, realizując film "Pierścionek z orłem w koronie" o ostatnich dniach powstania warszawskiego z Rafałem Królikowskim i Cezarym Pazurą w rolach głównych.

Wiele dzieł Wajdy na stałe weszło do historii polskiego kina, kilka było nominowanych do Oscara. Reżyser od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wylansował gwiazdy naszego kina, między innymi Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego i Krystynę Jandę.

Angażował się też w działalność polityczną. W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia. Na kilka tygodni przed śmiercią reżysera jako polski kandydat do Oscara zgłoszony został ostatni film Wajdy - "Powidoki". Ostatnią rozmowę (poniżej) przeprowadził z reżyserem Jacek Żakowski dla Wirtualnej Polski.

d3emovp

Andrzej Wajda, Honorowy Obywatel Warszawy, mawiał: "Trzeba w życiu bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby po śmierci ze dwie, trzy zostały".

Źródło: WawaLove.plIAR

Przeczytajcie też: Dziś 80. urodziny Agnieszki Osieckiej. "Była poetką codzienną"

d3emovp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3emovp