Trwa ładowanie...

Zmarł powstaniec warszawski, prof. Janusz Bełza

W Stanach Zjednoczonych zmarł prof. Janusz Bełza, żołnierz Armii Krajowej ps. "Bernard". Miał 95 lat. - Warszawa zawsze będzie o Panu pamiętać – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zmarł powstaniec warszawski, prof. Janusz BełzaŹródło: Twitter
d1lb6k0
d1lb6k0

- W wieku 95 lat odszedł prof. Janusz Bełza ps. "Bernard". Warszawiak, Powstaniec, Bohater. Miał 14 lat, gdy jako ochotnik walczył w wojnie obronnej 1939 roku. W Powstaniu walczył w szeregach zgrupowania "Radosław". Miasto Stołeczne Warszawa zawsze będzie wdzięczne i zawsze będzie o Panu pamiętać – napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Bernard" urodził się 14 lutego 1925 roku w Warszawie. Był wnukiem polskiego poety Władysława Bełzy. Uczył się I Miejskim Gimnazjum i Liceum im.Generała Sowińskiego w Warszawie. W czasie okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach w tej samej szkole.

W czasie wojny obronnej w 1939 roku walczył jako ochotnik. 1 sierpnia 1944 roku dołączył do Armii Krajowej, do zgrupowania "Radosław" – batalion "Czata 49" – pluton kwatermistrzostwa.

Od 6 do 12.08.1944 r. jeździł jako kierowca ciężarówki. Rozwoził artykuły spożywcze ze Stawek do magazynów na Starym Mieście. Był w grupie desantowej na plac Bankowy w nocy z 30 na 31.08.1944 r. Od 20 września 1944 roku był członkiem Warszawskiego Korpusu Armii Krajowej (8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta – 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy).

d1lb6k0

Został przysypany gruzem 28.08.1944 r. podczas akcji ratunkowej przy ul. Mławskiej 3. Miał złamany prawy obojczyk i doznał urazu głowy.

Po Powstaniu Warszawskim trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł przed końcem II wojny światowej. We Włoszech wszedł w skład Korpusu gen. Andersa. Następnie mieszkał w Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych. Pracował jako lekarz neurochirurg.

W lipcu 2019 roku prof. Janusz Bełza został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Aktu dekoracji – w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Prezydent Andrzej Duda wręczył też osobiście Januszowi Bełzie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz za działalność na rzecz krzewienia wiedzy o tradycji powstańczej wśród dzieci i młodzieży.

d1lb6k0

4 maja 2020 roku prof. Janusz Bełza decyzją Ministra Obrony Narodowej został awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1lb6k0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb6k0