ycipk-3csnz4

Zmiany w warszawskich teatrach. Markow p.o. dyrektora Ateneum, Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny

Jest decyzja dyrektora Biura Kultury m.st. Warszawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany w warszawskich teatrach. Markow p.o. dyrektora Ateneum, Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny
ycipk-3csnz4

- Teatr Żydowski będzie w tym sezonie działał w Fabryce Trzciny na warszawskiej Pradze, a p.o. dyrektora teatru Ateneum został Ryszard Markow - poinformował na środowym briefingu prasowym Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Biuro Kultury m.st. Warszawy zorganizowało już dwa konkursy na dyrektora stołecznego Teatru Ateneum - jeden z nich został unieważniony, drugi - nie został rozstrzygnięty.

Jak mówił na środowym spotkaniu Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, wobec takiej sytuacji władze miasta jeszcze w lipcu zwróciły się do ministra kultury Piotra Glińskiego o zgodę na powołanie - zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej - na dyrektora Teatru Ateneum Ryszarda Markowa, dotychczasowego zastępcę dyrektora d/s administracyjnych tej sceny. Pod koniec sierpnia władze miasta otrzymały z ministerstwa odpowiedź odmowną.

ycipk-3csnz4

Jak mówił Thun-Janowski, koniec sierpnia to okres, gdy teatry wchodzą w początek nowego sezonu, więc - po skonsultowaniu się z Radą Artystyczną Teatru Ateneum - Ratusz zdecydował się powołać Ryszarda Markowa na stanowisko p.o. dyrektora Ateneum, a kierownictwo artystyczne placówki powierzyć Arturowi Tyszkiewiczowi.

Thun-Janowski podkreślił, że komisji konkursowej podobał się program artystyczny Tyszkiewicza, który także startował w konkursie na dyrektora, ale nie udało mu się przekonać komisji, że będzie potrafił przeprowadzić teatr przez czekający tę placówkę generalny remont. Stąd - jak mówił Janowski - przyjęte rozwiązanie. Dodał, że stosowne zarządzenie zostało w środę opublikowane, więc już od środy Ryszard Markow sprawuje powierzoną mu funkcję.

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przewiduje możliwość, że teatrem kieruje p.o. dyrektora, ale przez ograniczony okres czasu - jeden sezon artystyczny. - Będziemy najprawdopodobniej organizowali w styczniu 2017 roku kolejne postępowanie konkursowe, w którym będziemy chcieli wyłonić dyrektora tej placówki - powiedział Thun-Janowski.

Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny

ycipk-3csnz4

Podczas środowego briefingu przedstawiono też sytuację Teatru Żydowskiego, który od czerwca pozbawiony jest wstępu do swojej dotychczasowej siedziby na placu Grzybowskim.

Miejsce to Teatr Żydowski wynajmował od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku, na jego miejscu wybudowanie biurowca, a także nowej sceny Teatru Żydowskiego.

Jak przypomniał Thun-Janowski Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że stan starej siedziby Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim stanowi zagrożenie dla widzów i zamknął budynek. Przedstawiania Teatru Żydowskiego odbywały się w lecie w plenerze, na Placu Grzybowskim.

- Zależy nam bardzo na tym, żeby trwale rozwiązać kwestie docelowej siedziby Teatru Żydowskiego. Dzisiaj teatr ten mieści się na placu Grzybowskim, gdzie właściciel budynku jest przed przeprowadzaniem dużej inwestycji, w ramach której miałaby się znaleźć siedziba dla Teatru Żydowskiego. - mówił Thun-Janowski. - Jest to jeden z możliwych scenariuszy zabezpieczenia nowej siedziby dla Teatru Żydowskiego. Rozważamy także inne lokalizacje, w których mogłaby taka siedziba dla Teatru Żydowskiego powstać.

ycipk-3csnz4

Dostęp do dotychczasowej siedziby Teatru Żydowskiego jest obecnie ograniczony decyzją Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Aby umożliwić teatrowi prowadzenie działalności, wczoraj podjęliśmy decyzję o tym, że Teatr Żydowski będzie grał swoje przedstawienia w Fabryce Trzciny, zanim powstanie dla niego siedziba docelowa. Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących umowy najmu. To miejsce będzie wymagało modernizacji w sensie dostosowania tego budynku do potrzeb i wymogów przeciwpożarowych - powiedział dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Do momentu zakończenia remontu w Fabryce Trzciny Teatr Żydowski rozpocznie swoją działalność w bieżącym sezonie w Klubie Garnizonowym przy al. Niepodległości. Tam właśnie przez pewien czas działał Teatr Kwadrat, podczas remontu swojej siedziby, więc, jak powiedział Janowski, miejsce to jest już przystosowane do działalności teatru.

Źródło: (PAP)

Przeczytajcie również: Metro na Wolę już z wszystkimi pozwoleniami. Wojewoda: można rozpocząć budowę

ycipk-3csnz4

Podziel się
ycipk-3csnz4
ycipk-3csnz4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3csnz4