Trwa ładowanie...
d3ayemn

Zmienią nazwy warszawskich stacji kolejowych? Tego chce ZTM

Zarząd Transortu Miejskiego chce zmiany nazw aż pięciu warszawskich stacji
Share
Zmienią nazwy warszawskich stacji kolejowych? Tego chce ZTM
d3ayemn

Czy w miejsce stacji kolejowej Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Śródmieście WKD pojawi się po prostu Warszawa Centralna WKD i Podmiejska? Taką propozycję złożył Zarząd Transportu Miejskiego. Eksperci i radni z komisji nazewnictwa podchodzą do sprawy sceptycznie - czytamy na portalu TVN Warszawa.

"Głównym celem jest integracja informacyjna w zakresie nazw obowiązujących w stolicy. Chodzi o ujednolicenie nazw poszczególnych przystanków w danym węźle komunikacyjnym, obejmującym zarówno kolej, jak i inne środki transportu miejskiego" - poinformowała tvnwarszawa.pl Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM. - ZTM zaproponował rozważenie zmian nazw pięciu stacji kolejowych. Należy to uznać jako początek dyskusji, a nie jednoznaczny wniosek".

Jakie zmiany proponuje ZTM?

d3ayemn

Warszawa Śródmieście i Warszawa Śródmieście WKD zostałyby zamienione na Warszawa Centralna Podmiejska i WKD. W ocenie ZTM-u taka zmiana ułatwiłaby identyfikację przystanku osobowego Warszawa Śródmieście w przestrzeni miasta, szczególnie obcokrajowcom.

Warszawa Ochota zmieniłaby nazwę na Warszawa Plac Zawiszy. "Stacja kolejowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Zawiszy, jednocześnie tworząc z nim węzeł przesiadkowy. Proponowana przez nas nazwa byłaby dla pasażerów wskazówką co do lokalizacji stacji kolejowej i dogodnego miejsca przesiadkowego" - uważa przedstawicielka ZTMu.

Z kolei zamiast nazwy Gołąbki byłoby Warszawa Gołąbki. Warszawa Kołozmieniłaby się w przystanek* Warszawa Młynów**. **Warszawa ZOO**mogłaby zostać zmieniona na* Warszawa Rondo Starzyńskiego**, bo stacja znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Eksperci są na nie

d3ayemn

Według ekspertów zmiana nazwy Śródmieście na Warszawa Centralna, czy Warszawa ZOO na Warszawa Rondo Starzyńskiego spowoduje chaos i utrudni orientację w terenie. Z podobnych przyczyn nie popierają mocno utrwalonej nazwy przystanku Warszawa ZOO. Podobnie mówią o zmianie nazwy przystanku Warszawa Ochota na Warszawa Plac Zawiszy.

Na razie dyskusja, mozliwe są konsultacje

Jak przekonuje ZTM, chce jedynie rozpocząć dyskusję na ten temat wewnątrz instytucji i komórek miejskich, która ma na celu przeanalizowanie sprawy. Ostateczna decyzja byłaby i tak po stronie kolei. Warto byłoby również przeprowadzić konsultacje społeczne majace na celu poznanie opinii mieszkańców Warszawy, a także organizacjami społecznymi.

d3ayemn

Podziel się opinią

Share
d3ayemn
d3ayemn