Trwa ładowanie...
did2sgp

Znaleźli obrazy skradzione podczas wojny. Szukano ich 80 lat

Warszawscy policjanci znaleźli trzy obrazy, które najprawdopodobniej zaginęły podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden z obrazów
Jeden z obrazów (KSP, Fot: Policja)
did2sgp

Na trop zaginionych dzieł stołeczni funkcjonariusze natrafili w jednej z prywatnych kolekcji w Warszawie. Wśród nich znajdował się obraz Józefa Pankiewicza "Martwa natura z araukarią" (inna nazwa obrazu to "Ananas"). Przez prawie 80 lat los dzieła był nieznany, obiekt figurował w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieło zostało zabezpieczone i poddano je ekspertyzie. Najprawdopodobniej wróci do zbiorów w Krakowie.

KSP
Podziel się

Pozostałe dwa obrazy, które również zostały zgrabione z krakowskiego muzeum, zabezpieczono w warszawskich domach aukcyjnych w marcu. Chodzi o "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza oraz "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" Kazimierza Pochwalskiego. Jak podaje TVN Warszawa, po wstępnej weryfikacji przedstawiciele resortu kultury oraz pracownicy Zamku Królewskiego w Warszawie potwierdzili ich autentyczność.

did2sgp

Zobacz także: Przez analfabetyzm swoich obywateli ten kraj traci miliard euro!

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Przeczytaj też: Naga kobieta biegała po Warszawie. Była poszukiwana na Litwie

did2sgp

Podziel się opinią

Share

did2sgp

did2sgp