Trwa ładowanie...
obrazy

Znaleźli obrazy skradzione podczas wojny. Szukano ich 80 lat

Warszawscy policjanci znaleźli trzy obrazy, które najprawdopodobniej zaginęły podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Share
Znaleźli obrazy skradzione podczas wojny. Szukano ich 80 lat
Źródło: KSP, fot: Policja
d3jknf8

Na trop zaginionych dzieł stołeczni funkcjonariusze natrafili w jednej z prywatnych kolekcji w Warszawie. Wśród nich znajdował się obraz Józefa Pankiewicza "Martwa natura z araukarią" (inna nazwa obrazu to "Ananas"). Przez prawie 80 lat los dzieła był nieznany, obiekt figurował w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieło zostało zabezpieczone i poddano je ekspertyzie. Najprawdopodobniej wróci do zbiorów w Krakowie.

KSP
Źródło: KSP, fot: Policja

Pozostałe dwa obrazy, które również zostały zgrabione z krakowskiego muzeum, zabezpieczono w warszawskich domach aukcyjnych w marcu. Chodzi o "Pejzaż z okolic Neapolu" Iwana Trusza oraz "Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego" Kazimierza Pochwalskiego. Jak podaje TVN Warszawa, po wstępnej weryfikacji przedstawiciele resortu kultury oraz pracownicy Zamku Królewskiego w Warszawie potwierdzili ich autentyczność.

Zobacz także: Przez analfabetyzm swoich obywateli ten kraj traci miliard euro!

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d3jknf8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jknf8
d3jknf8