Trwa ładowanie...

Zniknie 40-letnia konstrukcja nad Kanałem Żerańskim

Żółty łuk, w którym znajdują się rury z gazem ma zostać umieszczony pod ziemią. W lipcu bieżącego roku taką decyzję podjął Gaz-System, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy sieci przemysłowej.

Zniknie 40-letnia konstrukcja nad Kanałem ŻerańskimŹródło: Agencja Gazeta, fot: Przemek Wierzchowski
d1dkutx
d1dkutx

Żółta rura, potocznie nazywana przez mieszkańców "bananem" jest rozpoznawalnym znakiem Żerania. Konstrukcja znajduje się na wysokości ulic Polnego Wiatru i Kukuczki.

Mariusz Kozłowski, rzecznik firmy Gaz-System tłumaczy, że rura została wybudowana na przełomie lat 70., pracuje normalnie od czasu jego uruchomienia, jest rozwiązaniem technologicznym dopuszczalnym oraz stosowanym w kraju dla gazociągów przesyłowych w tamtym okresie. - Gazociąg, którego elementem jest „banan”, pełni ważną rolę w systemie przesyłowym. Jest odpowiedzialny m.in. za transport paliwa gazowego z Rembelszczyzny do/z Tłoczni Gazu we Wronowie, znajdującej się na terenie woj. lubelskiego, gdzie bardzo znaczącym odbiorcą paliwa gazowego są m.in. klienci przemysłowi w Puławach, np. Zakłady Azotowe Puławy - wyjaśnia "Gazecie Wyborczej" rzecznik.

- Gaz-System w lipcu 2018 r. podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, która obejmuje m.in. schowanie rur wewnątrz „banana” pod ziemią i pod kanałem. Rury zostaną przeciśnięte tunelem, który zostanie wykonany przez zdalnie sterowaną tarczę wiertniczą, miniaturkę tych, które budowały tunel metra - poinformował Kozłowski.

d1dkutx

Budowa zaplanowana jest na połowę 2020 roku.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Przemek Wierzchowski

Zobacz także: Sikorski u Hofmana: „Taśmy są pomnikiem tego, jaką uczciwą byliśmy ekipą”

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d1dkutx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dkutx