Trwa ładowanie...

Zofia i Jan wciąż w modzie. Najpopularniejsze imiona w Warszawie

Staropolskie imiona nadal są chętnie wybierane przez rodziców.

Zofia i Jan wciąż w modzie. Najpopularniejsze imiona w Warszawie
d22gvvm
d22gvvm

To już niejako tradycja. Kolejny rok z rzędu Zofia i Jan pozostają najczęściej wybieranymi imionami dla dzieci urodzonych w Warszawie .

Rodzice, którzy wybierają imiona dla swoich pociech, najwyraźniej nie lubią nowatorskich imion i wybierają te, które są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Z zestawienia stołecznego ratusza wynika, że dziewczynki urodzone w 2016 roku najczęściej otrzymywały imię Zofia (822 razy). Na drugim miejscu jest Julia (736 razy), a na trzecim Hanna (717 razy). Kolejne pozycje zajmują Zuzanna, Alicja, Maja i Maria.

W przypadku płci męskiej zdecydowanym liderem w jest Jan. W 2016 roku rodzice wybrali to imię 1004 razy. Kolejne miejsca wśród chłopców także zajmują imiona staropolskie. Na drugiej pozycji jest Antoni (859 razy), a na trzeciej Franciszek (712 razy). Na dalszych miejscach w zestawieniu są Jakub, Aleksander, Stanisław i Adam.

Wybór rodziców nie zawsze jest jednak trafny. Okazuje się, że w dorosłym życiu warszawiacy coraz częściej zmieniają swoje imiona i nazwiska. - Decyzje o zmianie imienia lub nazwiska zostały w ubiegłym roku wydane 2372 razy. W 2015 roku było ich 2338, a w 2014 tylko 1760 - informuje stołeczny ratusz.

d22gvvm

Coraz więcej ślubów w plenerze

Warszawiacy polubili też plenery. W ubiegłym roku zwiększyła się liczba małżeństw, które zostały zawarte poza kościołem czy Urzędem Stanu Cywilnego. Takich ceremonii odbyło się 265. Rok wcześniej było ich 171. Nowożeńcy najczęściej na miejsce zawarcia małżeństwa wybierali: Łazienki Królewskie, pałac w Wilanowie , pałac Sobańskich przy al. Ujazdowskich, pałac Zamoyskich przy ul. Foksal oraz Fort Sokolnickiego.

Liczba ślubów ogółem także wzrosła. Z 6557 w 2015 roku do 6709 w roku 2016. Spadła natomiast liczba rozwodów. Było ich o 446 mniej w porównaniu z 2015 rokiem.

Źródło: UM Warszawa/Wawalove

(Oprac: MO)

d22gvvm
d22gvvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22gvvm