Trwa ładowanie...

Żoliborz. Żona Andrzeja Wajdy zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci wybitnego reżysera

Spotkanie poprowadzi Krystyna Janda.

Żoliborz. Żona Andrzeja Wajdy zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci wybitnego reżysera
d37t9pi
d37t9pi

W wieku 90 lat zmarł reżyser Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Żona artysty, Krystyna Zachwatowicz-Wajda zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci polskiego reżysera.

Zaproszenie na spotkanie poświęcone pamięci Andrzeja Wajdy, w imieniu jego żony, przekazał Urząd Dzielnicy Żoliborz. Wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 16.00 w centrum sztuki Fort Sokolnickiego (Czarneckiego 51). Spotkanie poprowadzi Krystyna Janda, która wraz z innymi artystami przywoła wspomnienia o Wajdzie.

Na zakończenie wieczoru zaprezentowany zostanie dokument "Cegła i inne nagrody filmowe" w reżyserii Marka Brodzkiego. Film jest podsumowaniem 50-letniej aktywności twórczej Wajdy, który opowiada we wrocławskim Osslineum opowiada o zdobytych nagrodach. Opowieść ilustrują materiały archiwalne i fragmenty filmów.

"Trzeba w życiu bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby po śmierci ze dwie, trzy zostały"

Andrzej Wajda jest twórcą takich filmów, jak: "Popiół i diament", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Tatarak". W 2013 roku premierę miał jego obraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Międzynarodowy sukces odniósł po premierze filmu "Kanał" (1957), filmie poruszającym tematykę powstania warszawskiego . Film, oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego (uczestnika powstania, który przeszedł przez kanały podczas powstania warszawskiego) i zrealizowany według jego scenariusza, ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie.

d37t9pi

W 1990 roku Wajda nakręcił czarno-biały film "Korczak", który był biografią zamordowanego w Treblince, warszawskiego pedagoga Janusza Korczaka. Dwa lata później powrócił do rozrachunków z czasami II wojny światowej, realizując film "Pierścionek z orłem w koronie" o ostatnich dniach powstania warszawskiego z Rafałem Królikowskim i Cezarym Pazurą w rolach głównych*. *

Angażował się też w działalność polityczną. W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia. Na kilka tygodni przed śmiercią reżysera jako polski kandydat do Oscara zgłoszony został ostatni film Wajdy - "Powidoki". Ostatnią rozmowę (poniżej) przeprowadził z reżyserem Jacek Żakowski dla Wirtualnej Polski.

Andrzej Wajda, Honorowy Obywatel Warszawy, mawiał: "Trzeba w życiu bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby po śmierci ze dwie, trzy zostały".

d37t9pi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37t9pi