Trwa ładowanie...

Zostań obrońcą Warszawy!

Historia polskiego lotnictwa wciąż jest mało znana. Czy gra planszowa może to zmienić?

Zostań obrońcą Warszawy!
d1y9ybn
d1y9ybn

Instytut Pamięci Narodowej chce zachęcić do zapoznania się z historią za pomocą gry planszowej „111” opowiadającej o lotniczych walkach o Warszawę we wrześniu 1939 roku pomiędzy polskimi, a niemieckimi wojskami. Gra pozwala również zapoznać się z mniej znanymi osiągnięciami polskich pilotów.

To gra opowiadająca o lotniczej obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. To temat nieco obecnie zapomniany, raczej mówi się bowiem o tej lądowej odsłonie walk. A przecież także w powietrzu działy się bardzo ciekawe historie. I celem gry jest m.in. przypomnienie tych ludzi, którzy bronili stolicy z powietrza m.in. por. Wojciecha Januszewicza z 111. Eskadry Myśliwskiej, do której numeru nawiązuje nazwa gry – opowiada Karol Madaj z IPN.

*IPN oferowaną grą chce pokazać prawdziwą historię powietrznych walk i przedstawić bohaterów tej obrony. *

Gra przeznaczona jest dla dwóch osób powyżej 10 roku życia. Jedna wciela się w rolę dowodzącego polskimi siłami lotniczymi i broniącego stolicy przed Luftwaffe w 1939 r., druga dysponując nowoczesnym sprzętem chce zbombardować stolicę. Zasady gry są na tyle proste, że zagrać w nią może każdy. Z myślą o nabywcach zagranicznych gra dostępna jest również w angielskiej wersji językowej.

d1y9ybn

Planszę do gry stanowi rodzaj mapy sztabowej, której towarzyszy licznik paliwa oraz specjalne kostki, na których zamiast oczek znajdują się polskie szachownice i niemieckie krzyże Luftwaffe. Przy ich pomocy gracze toczą pojedynki. Dodatkowo na planszy znajdują się np. chmury, które można wykorzystać do ukrycia się przed przeciwnikiem czy niespodziewanych ataków. Do gry dołączone są również materiały historyczne takie jak ilustrowana historia Brygady Pościgowej i biogramy wybranych pilotów, obrońców stolicy.

Premiera tej niezwykłej gry już 6 września! Wtedy na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj, a ubrani w polskie mundury rekonstruktorzy będą rozdawać okolicznościowe pocztówki przybliżające postaci zaangażowane w obronę Warszawy.

Czy gra „111” powtórzy sukces „Kolejki”?

d1y9ybn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y9ybn