Trwa ładowanie...

Zwycięskie projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego

Zobaczcie, na co pójdzie 26 mln zł z miejskiej kasy

Share
Zwycięskie projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego
dd3yhv4

*Warszawiacy po raz pierwszy mogli realnie zdecydować o kształcie stolicy. Każdy z nas mógł przedstawić, a następnie przegłosować swój projekt. Mogły to być parki dla psów, place zabaw, zwężenia ulic, a nawet remont podwórka w kamienicy. *Swój głos mogli oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy, także mieszkańcy poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekuna prawnego) i cudzoziemcy stale tu zamieszkujący. Nie trzeba było mieć meldunku. Można było nawet nie ruszać się z domu - głosowanie poprzez stronę było bardzo proste, a cały proces trwał minutę.

Do głosowania było 1390 projektów w 18 dzielnicach. Do podziału w budżecie partycypacyjnym było ponad 26 milionów złotych. Głosowało prawie 167 tys. warszawiaków. Na piątkowej konferencji poinformowano o projektach, które będą realizowane w przyszłym roku.

dd3yhv4

Najwięcej osób zagłosowało na Ursynowie . Tutaj swoje głosy oddało aż 15,51 procent mieszkańców dzielnicy. Kolejne "aktywne" dzielnice to Mokotów i Wawer.

W sumie oddanych zostało 148 814 ważnych głosów. 42 113 osób głosowało w sposób tradycyjny, natomiast 106 701 oddało głosy przez Internet. Nieważnych głosów było 18 078 (oddanych przez Internet: 14 013, w formie papierowej 4 065). Główne powody nieważnych głosów to: niepotwierdzenie linka aktywacyjnego, głosy podwójne, z brakiem lub błędnym numerem PESEL, bez podpisanej karty papierowej.

Co ważne, jeśli pierwsze projekty (z największą liczbą głosów) nie wyczerpały puli pieniędzy w danej dzielnicy, wówczas dobierany był do realizacji kolejny projekt, który mieścił się w ramach finansowych. Nie musiał to być trzeci, czy czwarty po głosowaniu, ale nawet szósty czy siódmy ze zgłoszonych. Ważne, żeby wystarczyło na niego pieniędzy.

dd3yhv4

Podziel się opinią

Share
dd3yhv4
dd3yhv4