Żydowskie pamiątki w internetowej bazie

Ruszyła Centralna Baza Judaików
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żydowskie pamiątki w internetowej bazie

Po roku przygotowań Muzeum Historii Żydów Polskich udostępnia wygodną i prostą w użyciu stronę internetową, która prezentuje zbiory judaików (przedmiotów związanych z kulturą żydowską). Centralna Baza Judaików to internetowa baza danych, dająca dostęp do informacji o zabytkach i dokumentach, które do tej pory były rozproszone w różnych zbiorach w Polsce i na świecie.

Muzeum Historii Żydów Polskich poprzez Centralną Bazę Judaików pragnie zostać integratorem zasobów judaików z Polski, gromadząc w jednym miejscu informacje o judaikach z ponad 500 polskich muzeów i archiwów w całym kraju. Docelowo stanie się także miejscem dostępu do zbiorów dokumentacji życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, rozproszonych po całym świecie.

W tej chwili baza udostępnia internautom opisy i fotografie ponad 3000 obiektów. Wśród nich znajdują się np. XVIII-wieczny dokument księcia Karola Radziwiłła, mianujący rabina kahału w Birży, wkładka do butów wykonana z fragmentu Tory, gitara klezmerska z wypaloną gwiazdą Dawida, krawat Władysława Szpilmana, XVI-wieczne starodruki, program koncertów z Cafe-Bar Zachęta z 1940 r., przedwojenne kartki na macę czy szyld dentysty z getta warszawskiego.

Centralna Baza Judaików pozwoli każdemu odkrywać elementy historii i kultury Żydów w Polsce bez potrzeby wychodzenia z domu - mówią twórcy bazy - stanie się pierwszym krokiem, zachęcającym do dalszego poznawania tej bogatej spuścizny. Internetowy katalog judaików będzie również służył muzealnikom, naukowcom i nauczycielom w ich pracy zawodowej. Uczniom, studentom oraz badaczom historii Żydów umożliwi pogłębienie wiedzy a edukatorom pomoże uzupełnić scenariusze zajęć. Także kuratorzy poszukujący obiektów do wystaw dotyczących tematyki żydowskiej, znajdą tu cenny materiał.

Żydowskie pamiątki możecie oglądać na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podziel się
Podziel się
Podziel się
Podziel się
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.