Trwa ładowanie...

15-letniej Ukraince grozi deportacja. "Będziemy o nią walczyć"

Pod petycją podpisało się już ponad 10 tys. osób.

Share
15-letniej Ukraince grozi deportacja. "Będziemy o nią walczyć"
dk90c4w

Dramatyczna walka dzieci o swoją koleżankę. 15-latka pochodząca z Ukrainy otrzymała decyzję o deportacji. Ma opuścić Polskę najpóźniej do 1 stycznia 2017 roku. Jej bliscy, koledzy i szkoła robią wszystko, aby tak się nie stało.

Daryna Sherstiuk pochodzi z Siewierodoniecka z obwodu Ługańskiego. To tereny, na których trwa wojna z separatystami i wciąż giną tam ludzie. 15-latka ubiegała się w Polsce o pobyt tolerowany. Mieszka tu z matką i od 2014 roku uczy się w społecznym gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej na warszawskiej Ochocie.

- Jest świetną koleżanką, znakomicie się uczy, jest uczciwa, zawsze można na nią liczyć. Nasi nauczyciele mogą to potwierdzić - piszą uczniowie w specjalnej petycji, która pojawiła się w sieci.

Autorzy petycji nie rozumieją, dlaczego zapadła decyzja o deportacji. - Wiemy, że Rzecznik Praw Dziecka wydał pozytywną opinię w sprawie pobytu Daryny w Polsce. Nasza koleżanka chciałaby się nadal uczyć w naszej szkole, ma tu grono bliskich przyjaciół i życzliwych nauczycieli - dodają.

dk90c4w

Wierzą, że zdążą

Uczniowie swoje pismo skierowali do Urzędu ds. Cudzoziemców. Mają nadzieję, że na czas uda się powstrzymać decyzję, która może zagrozić bezpieczeństwu młodej Ukrainki. Wcześniej Urząd odmówił dziewczynce statusu uchodźcy, a także tzw. pobytu tolerowanego. W przypadku takiego pobytu osoba, która nie posiada statusu uchodźcy, także może przybywać na terytorium Polski zgodnie z prawem. Obecnie Urząd prowadzi w tej sprawie kolejne postępowanie.

W sprawę zaangażowała się też Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zapowiedziała, że pomoże dziewczynce. Z wnioskiem o wstrzymanie deportacji ma też wystąpić Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Całą petycję napisaną przez uczniów i skierowaną do Urzędu ds. Cudzoziemców, można przeczytać tutaj . W poniedziałek do godz. 19 podpisało się pod nią ponad 10 tys. osób.

Źródło: Wawalove.pl

dk90c4w

(Oprac: MO)

dk90c4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk90c4w